1970 - April


Mail Service

Good Hope Castle

Left Southampton

3 April

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

10 April

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

17 April

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

24 April

For South Africa

Master

P St Q Beadon

H Charnley

N Lloyd

J Smythe

Staff Commander


O Barnsley

R Wilson

D Tourell

Chief Officer


E Harvey

K Barry

J Hobkirk

Second Officer


A Rapkin

V Cook

A McCutcheon

Extra Second Officer


J Pitman

B Preece

W Ferrier

Third Officer


W Salm

P Wakeling

D Thomson

Fourth Officer


R Wadham

R Reid

J Peake

Cadets


A Theunissen

H James

G Peatling

Carpenter


P Bell

W Ross

D Perry

Bosun


W Arnold

E Wheeler

J Perry

Snr Master-at-Arms


C Wroe

H Clarke

H Hoye

Asst Master-at-Arms


E Jaffray

H Ashton

N Phillips

G Elliott

D Urry

P Brown

Jnr Master-at-Arms


G Leach

J Corin

R Lloyd

First Radio Officer


R McCormick

J Eager

L Whitaker

Second Radio Officer


H McColl

G Walker

W Eckersley

Third Radio Officer


D McLaren

M Eskins

J Foley

Fourth Radio Officer


R Laing

P Dixon-Carter

A Brown

Surgeon


M MacNamara

I Williams

E Harley

Nursing Sister


N Rait

S Black

F Gillies

Chief Engineer


A Forster

R Crook

W Findlay

First Engineer


W Robertson

W Maitland

A Simms

Second Engineer


J McNeil

J Mair

S Robson

Extra Second Engineer


J Lester

G Knox

A Garside

Jnr Second Engineer


J Field

V Hamilton

D Felton

F Balshaw

J Scott

D Burr

Snr Third Engineer


T Luker

B Maynard

T Dunlop

Int Third Engineer


D Jones

J Donald

M Hughes

Jnr Third Engineer


M Goodall

N Bramley

S Evans

Snr Fourth Engineer


A Heygate

J Stott

J Goodrum

Int Fourth Engineer


R Taylor

M Brown

K Poole

Jnr Fourth Engineer


R Goddard

J Ashbridge

M Taylor

Junior Engineer


G Baker

M Nash

M Rowen

D Stevenson

A Stubbs

D Lindsay

I Bruce

J Waddell

F Sansom

Chief Frig Engineer


J Ringshaw

G McGregor

W Falconer

Second Frig Engineer


E Bent

C Compton

T Rolfe

Third Frig Engineer


P Morris


J Grieve

First Electrician


A Reid

E Wilson

S McLean

Second Electrician


L Lawlor

D Robinson

W Street

Third Electrician


R Roebuck

V McClymont

C Witts

Fourth Electrician



D Raynes


Plumber



J Flux


Senior Mechanic


W Jones

P Japp

M Parsons

ER Storekeeper


B Medway

K Pearson

A Martin

ER Leading Hand


B Atkinson

R Cutler

W H Farnan

Chief Purser


O Parry-Williams

R Reeves

D Wickenden

Purser


M Hackett

B James

R Funnell

Purser Catering



G Waugh

I Beckett

Second Purser


J Tunstall

B Reynolds

I Fisher

Second Purser Catering


A Quarrie

N Nussey

C Williamson

Third Pursers


M Fletcher

M Saffin

P Ramsey

P Fealey

A Woodgate

J Bishop

Third Purser Catering


K Hanson

W Fleetwood

A Morgan

Junior Pursers


B Lewis

C Pringle

A Knudson

V Parker

B Taylor

C Phillips

V de Wet

D Tooze

M Wilson

G Rogan

Junior Purser Catering


J Grafton

C Peel


Hostess



M Telford

S Broom

Children’s Hostess


P Willman

A Ackrill

C Hutchinson

Chief Barman


L Odell

F Hubbard

J Painter

Storekeeper


S Bain

A Williams

P Kelly

J Glintenkamp

J F Paglia

K Dawkins

Linen Steward


L Robertson

B Ross

H Turnham

Head Waiter (1st Class)


T McIntosh

C Gyue

S Sullivan

First Tourist Steward


C Fielding


R Smith

Head Waiter (Tourist)


W Eady


F Currant

Band Leader


T Jones

A Gray

J Higgs

Laundryman


J Sumpton

J Beavis

G Higgins

Chef


B Landon

L Creed

C Alves

Baker


J Findlay

A Brohamer

J Wood

Butcher


R Mather

A Painter

H Shearman

Shopkeeper


S Lewin

S Loveland

B Voller

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

R L Tallack



B F Fountain

M G Williamson


R Kirkpatrick



G Chadwick

E I Messer

M D Worth

D T King

J H Leonard



To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

To Carpenter

Deck  and Radio Officers

R W D Kenyon

R P Royan





I C McKendrick

D L Sinclair

J S Wise

P Nind

P W Brown


S M Gay

I Peel

M Savage

N M Butterfield

S H Gledhill


W G Ferrier

J C Fairclough

R Mortimer

S Ondondo

B F Fountain


G Chadwick

E I Messer

M D Worth

D T King

J H Leonard

N G Precious

R A Monday






Promotions


To Purser Catering

To Second Purser

To Third Purser

To Third Purser Catering

To Hostess

Pursers

P B Franks



B T Reynolds



P Fealey

M G Saffin

P A Stubbs

T H  Watkins

A H Morgan


R B Kennedy



Miss E Broom




To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

A H Eastoe

W M Hughes

A Simms

A Yule

M Percival


D Warren

W Deacon



1st Class Motor & Steam

Certificate

1st Class Motor

Endorsement

2nd Class Motor

Endorsement

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

J E Riley


J Acors


A Bridgewater

R Huntington

S Rogers



Clan Grant

Left Newport

9 April

For South Africa & Beira

Clan MacNair

Left Rotterdam

11 April

For South Africa & Beira

Clan MacLay

Left London

29 April

For E Africa

Clan MacTaggart

Left Birkenhead

30 April

For E Africa & Red Sea Ports

Master

H Walden

T Kendra

S Hagan

N Wallace

Chief Officer

W Davidson

J Hill-Brown

B King

P Ward

Second Officer

S Ondondo

W Wilson

G Nduto

W Runcie

Third Officer

R Dawson

I Herbert

J Mukomah

I Scott

Cadets

G Thomson


J Shao

S Gitonga

A Basty

F Wahutu

R Serem

S Salim

Radio Officer

M MacKay

M MacDonald

C Davidson

J Hurley

Carpenter

A May

T O’Leary

R Tedford

T Rexstrew

Bosun

H Nath

A Banerjee

A Ali

U Sarker

Chief Engineer

A Kenny

J Sanders

J Duncan

S Steel

Second Engineer

M Williams

G Andrews

R Baker

J Stoodley

Jnr Second Engineer

A Gowans

J Donaghy

A Nellis

D Johnson

Third Engineer

R Bradley

J Banks

D Matthews

A Hickman

Fourth Engineer

B Roy

G Usher

J Noble

J Tibble

Junior Engineer

J Beckman

J Mukisa

M Smith

C Gant

P Elsby

M Mills

P Smith

A Sculthorpe

Engineer Cadets

P O’Brien-Hill

K McClarty


J Le Voguer

Electrician

T Dobson

S Bogle

J Morris

R Venman

Second Electrician

P Gibbon

G Williams


I Cooke

ERS

S Goswami

R Mukherjee

F Ali

B Chakraborty

Purser/Catering Officer

G James

W McLeod

W Gibbs

B Rimmer

Chief Cook

L Gomes

Chittaranjan

S Donai

M Idris

Second Steward

A Hosain

G Rasul

A Wahab

Omroo


Constance Bowater

Left Glasgow

7 April

For Cornerbrook

Elizabeth Bowater

Left South Shields

9 April

For Cornerbrook

Master

P Byrne

K Morton

Chief Officer

P Bagley

J Wise

Second Officer

R Silverwood

C Crawford

Third Officer

P Bloomer

N Precious

Cadets

C Parkinson


Radio Officer

A Anderson

J Spanner

Bosun

D Ellis

J Marshall

Chief Engineer

R Fleming

T Mayers

Second Engineer

K Gibb

P Jones

Third Engineer

D McEverley

I O’Rourke

Fourth Engineer

J Linton

B Crockford

Junior Engineer

N Cole

D Wood

Electrician

F O’Hare

J Boag

ERS

E Philpott

E Davies

Purser/Catering Officer

R Hinton

T O’Neill

Chief Cook

E Johnson

P Challacombe

Second Steward

B McTeague

R Luckins

U-C Cargo Service

Tantallon Castle

Left Genoa

23 April

For S & E Africa

Kinnaird Castle

Left Rotterdam

23 April

For South Africa & Mauritius

Master

T Roberts

J Catterall

Chief Officer

M Meyer

G Atkinson

Second Officer

R Howatson

B Fountain

Third Officer

C Finch

T Dubicki

Cadets

A Blakeley

N Donaldson

H Koster

Radio Officer

J Gray

C Pratt

Carpenter

S Berry

W Addelsee

Bosun

R Black

Luthuli

Chief Engineer

M McDougall

T Drysdale

Second Engineer

M Danielson

W Griffiths

Jnr Second Engineer

J Ferguson

D de Lima

Third Engineer

M Bolton

M Stevenson

Fourth Engineer

D Austin

D O’Connell

Junior Engineer

H Dowding

J Gladwin

R Jeffery

M Walton

M Matthews

Engineer Cadets

A Marriner

N Kibui

W Moshi

S Caddy

J Fisher

Electrician

A McIntee

B Clark

Second Electrician


A Davies

ERS

J Smith

Phewa

Purser/Catering Officer

A Glendenning

A Rigby

Asst PCO


E Thewless

Chief Cook

A Goring

Sibiya

Second Steward

F Nappin

Zama


Clan Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page