1968 - December


Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

6 December

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

13 December

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

20 December

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

27 December

For South Africa

Master

D W Sowden

N Lloyd

R Cambridge

A Freer

Staff Commander


R Wilson

D Tourell


Chief Officer


K Barry

D Morris

G Trowsdale

Second Officer


P Le Caer

R Ward

J Wise

Extra Second Officer


D Linehan

R Tallack

E Bremner

Third Officer


R Strick

A Fussell

R Lenthall

Fourth Officer


D Stabler

A Binder


Cadets


F Tye

N Precious

K Bark

I Donaldson

R Fisher

M D’Espagnac

Carpenter


J Love

D Perry

O Griffiths

Bosun


E Wheeler

B Jones

I Barnett

Master-at-Arms


C Cordall

J Corin

R Rogers

R Lloyd


First Radio Officer


J Eager

D Bristow

J Blackwell

Second Radio Officer


L Whitaker

W Eckersley


Third Radio Officer


B Twiddy

L Bell


Fourth Radio Officer


J Foley

J Johnston


Surgeon


J Marshall

J Latham


Nursing Sister


C Murphy

F Gillies


Chief Engineer


A Mailer

A Forster

A MacIntyre

First Engineer


J Gauld

W Findlay

J Fraser

Second Engineer


W Deacon

S Robson

J Hill

Extra Second Engineer


T Nessling

S Simpson


Jnr Second Engineer


G Knox

J Riley

J Webster

W Ritchie

H Armstrong

A Scott

A Young

Snr Third Engineer


J Edmonds

B Maynard


Int Third Engineer


J Jarvis

J McGurdy


Jnr Third Engineer


M Goodall

G Burbidge


Snr Fourth Engineer


M Davies

N Rowse


Int Fourth Engineer


D Smith



Jnr Fourth Engineer


R Tudberry

S Evans


Junior Engineer


R Fairlie

J Cowan

W Sands

A Smith

G Ravenscroft

G Snow

J Berry

D Milne

J Linton

J Dinsdale

Engineer Cadets




P Willis

M Nash

Chief Frig Engineer


G McGregor

M Thomas

L Block

Second Frig Engineer


B Logan

R Shirley


Third Frig Engineer



T Rolfe


First Electrician


D Thorpe

E Wilson

M Mann

Second Electrician


D Vezey

W Street

G Yair

Third Electrician



A Wink


Jnr Electrician


M Watts

R Knight



Plumber


K Kneller



Senior Mechanic


P Japp

M Parsons


ER Storekeeper


C Pyne

A Martin

H James

ER Leading Hand


J Reid

W H Farnan

F Taylor

L Lloyd

D Hughes

Chief Purser


A Hodge

D Wickenden


Purser


B James

D Smith


Purser/Catering Officer




R Jones

Purser Catering


G Waugh

A Jenner


Second Purser


J Tunstall

C Dellar


Second Purser Catering


G McGowan

C Williamson

W Burgess

Third Purser Catering


N Nussey

C Dadson


Asst Pursers


P Ramsey

C Brown

M Telford

B Reynolds

A Woodgate


Purser’s Clerks


P Grew

J Merry

P Green

P Stubbs

D Coleman

I Govett


Junior Purser Catering



P Fealey


Hostess


A Oelofse

J Paynter


Children’s Hostess


A Ackrill

C Hutchinson


Chief Barman


F Hubbard

J Painter


Storekeeper


P Kelly

M Gunner

J F Paglia

H Dilley


Linen Steward


B Ross

H Turnham


Head Waiter (1st Class)


M Walmsley

C Gyue


First Tourist Steward



A Secker


Head Waiter (Tourist Class)



M Ticehurst


Band Leader


J Gray

C Riley


Laundryman


J Beavis

G Higgins


Chef


L Creed

D Heard

M Martin

Baker


A Brohamer

J Wood


Butcher


A Painter

H Shearman


Shopkeeper


S Loveland

B Voller



Union-Castle / Safmarine

Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Radar Maintenance

Deck and Radio Officers

R T Flemington

R A Hunter

J M Jones

L M Roy

S Stokes


I Cuthbertson

A M El-Lamy


R D M Lenthall

J McLaren


D W Fellowes

A Hamilton-Smith


J Sandison




To Master

To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck  and Radio Officers

E J E Owen


H M Jones


J McClaren

J B Pearce

D W Fellowes

A Hamilton-Smith

Promotions


1st Class Motor

Endorsement

1st Class Steam

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

Engineer Officers

A Devoy

W Chirnside

A Stewart


R White



Clan MacGowan

Left Genoa

5 December

For South Africa

Clan MacIntyre

Left Birkenhead

19 December

For India & E Pakistan

Clan MacNab

Left Liverpool

21 December

For Australia

Clan MacIntosh

Left London

24 December

For E Africa

Master

W Bosanquet

S Williams

A Kennedy

E Martyn

Chief Officer

C Charleson

J Woomble

R Cawdery

P Kemp

Second Officer

D Innes

P Brown

P Lightbody

T Harris

Third Officer

W Asi

A Bhombal

A King

D Kioko

Cadets


H Broer

J Arlow

P Lusted

J Ikolout

Radio Officer

W Latus

F Farrell

D McNeil

N Sherin

Carpenter

W Rogers

H Thomas

R Peacock

G Cowley

Bosun

D Chatterjee

B Meah

T Hussain

A Bannerjee

Chief Engineer

H Aimer

R Fleming

J Cochrane

E Edwards

Second Engineer

J O’Donnell

W Irvine

I Duncan

J Roddham

Jnr Second Engineer

C Willey

E Conn

F Belcher

D Littlewood

Third Engineer

C Beadell

J Masson

J Cassar

D Shute

Fourth Engineer

T Barclay

C Titterall

D Clift

J Harris

Junior Engineer

I McLachlan

A Thompstone

G Edwards

D Holden

J Nichol

W Atkinson

P Aldridge

Engineer Cadets


K Hall


W Saberton

J Thomlinson

Electrician


R Niblock

M Gunn

M Berridge

ERS

B Chakraborty

Edrisullah

M Sen

B Chowdhury

Purser/Catering Officer

S Waring

D Martin

J Jones

A Paice

Chief Cook

S Sarder

A Gomes

M Madani

Jamaluddin

Second Steward

Salahuddin

R Prosad

N Huq

G Rasui

Cargo Service

Rochester Castle

Left Birkenhead

10 December

For South Africa & Beira

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

H Edwards

Second Officer

R Hanks

Third Officer

P Clarke-Halifax

Radio Officer

J Phillips

Carpenter

D Tinsley

Bosun

J Shipley

Chief Engineer

L Jones

Second Engineer

M Williams

Jnr Second Engineer

M Winter

Third Engineer

D Lee

Fourth Engineer

P Hollingsworth

Junior Engineer

M Jary

P Taylor

P Manning

M Wilson

A Peters

Electrician

W Lewis

ERS

S Hooker

Purser/Catering Officer

H Hill

Chief Cook

D Vaughan

Second Steward

N Hutchins


Aygyllshire

Left Genoa

23 December

For South Africa & Beira

Master

A Palethorpe-May

Chief Officer

A MacIntyre

Second Officer

I Dale

Third Officer

F Hugo

Cadets

P Hunt

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

J Strachan

Asst Carpenter

J Downie

Bosun

B Roy

Chief Engineer

H Busher

Second Engineer

A Clydesdale

Jnr Second Engineer

T Patterson

Third Engineer

D Wilson

Fourth Engineer

G Warrington

Junior Engineer

T Maher

S Jenkins

Engineer Cadets

J Doogan

P Ireland

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

R Ashcroft

Third Frig Engineer

J Thornton

Electrician

M Meldon

Second Electrician

E Carter

ERS

T Ghosh

Purser/Catering Officer

T Henshall

Asst PCO

I Nisbet

Chief Cook

Md Ismail

Second Steward

Sk Shahzada


Clan Line


Scottish Shire Line


To Purser/Catering Officer

To Second Purser

To Assistant Purser

Pursers

G D S Hughes

J S Sparling

R J Warren


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page