1965 - August


Certificates


Master’s Certificate

First Mate’s Certificate

Second Mate’s Certificate

Deck and Radio Officers

R G Smith

W R Barr

R Lyall

G M Williams

I C Cameron


P D Murphy

J Dickson


To Chief Officer

To Second Officer

To Third Officer

Deck Officers

E E Talbot

R T Flemington

R A Slack

L H Richardson

Promotions


To Chief Purser

To Second Purser

To Assistant Purser

To Second Catering Officer

To Purser/Catering Officer

Pursers

W A Cook

V J Nesfield

C H Stride

J W Hall

R Mortimer

B L Turner


To Chief Engineer

To Second Engineer

Engineer Officers

J Johnstone

P Wilkinson

J Austin

G Blakey

M Bruce

A Devoy

P Elliott

G Kennedy


1st Class Motor Endorsement

1st Class Motor

Certificate

2nd Class Motor

Certificate

2nd Class Steam

Certificate

Engineer Officers

E A Mullin



B Butterworth

B Godsiff


G C Clarke



M Bruce

A Devoy

G Kennedy

J Austin

G Blakey


Intermediate Service

East Africa via Suez

Rhodesia Castle

Left London

6 August

For Durban

Master

A C M Black

Chief Officer

R Patterson

Second Officer

G Oakley

Extra Second Officer

K Parker

Third Officer

D Wilkie

Fourth Officer

J Wignall

Carpenter

S Gray

Bosun

C Parker

Master-at-Arms

W Dowson

C Wroe

First Radio Officer

R Everett

Second Radio Officer

T Grant

Third Radio Officer

W Scobie

Surgeon

R Seymour

Nursing Sister

Miss M Herd

Chief Engineer

R Somers

Second Engineer

E Ware

Int Second Engineer

J De Caen

Jnr Second Engineer

W Irvine

B Cooper

Snr Third Engineer

B Layzell

Int Third Engineer

J A Duncan

Jnr Third Engineer

R Brown

Snr Fourth Engineer

D Tranter

Jnr Fourth Engineer

P Miller

Junior Engineers

I Cooper

B Marsh

R Cooper

J Addicott

First Electrician

G Forrester

Second Electrician

B Dickson

ER Storekeeper

E Philpott

Purser

M Hackett

Chief Catering Officer

N Smith

Asst Pursers

C Lloyd

C Wilson

Second Catering Officer

J Hall

Purser’s Clerks

D Thompson

A Shaw

Miss V Craig

Children’s Hostess

Miss G Rees

Chief Barman

A Young

Storekeeper

M J Gledhill

Linen Steward

E Kodish

First Passenger Steward

C Matthews

Tourist Head Waiter

W Ross

Laundryman

W Allen

Chef

R Henkel

Baker and Confectioner

W Stannard

Butcher

O Williams

Shopkeeper

H Bean

U-C Cargo Service

Roxburgh Castle

Left Cardiff

7 August

For E & S Africa

Rothesay Castle

Left Hull

9 August

For South Africa

Tintagel Castle

Left Genoa

14 August

For S & E Africa

Master

G B Craig

N M Graham

W C J Swift

Chief Officer

S Wood

K J Barry

J Jones

Second Officer

T Petch

J M H Mason

C F Knott

Third Officer

R L Tallack

M P Warner

P Lawrence

Radio Officer

P I Pegg

D Oakden

B Britton

Carpenter

K V Lee

E H Krause

E Quigley

Bosun

G K Marshall

R Black

W Green

Chief Engineer

W Nicholls

A Russell

E Rouse

Second Engineer

C Martin

R Boardman

P Jamieson

Jnr Second Engineer

G Herd

J Harris

W Jack

Snr Third Engineer

B Liebenburg

P Ferreira

F Bessinger

Snr Fourth Engineer

J Rainey

B Johnson

E Luck

Junior Engineer

D Woodford

R Benn

J Ratcliffe

D Tanton

J W Wright

J Morris

C Binstead

W Barnicoat

D Hassall

R Rickman

Engineer Cadets


D McInroy


Chief Frig Engineer


A Wiseman


Electrician

C Winterbottom

J Burke

M Mann

ER Storekeeper

A Castleman

R Hopewell

T Walton

Purser/Catering Officer

J McNeill

B Atkinson

W Divers


Clan MacLean

Left Liverpool

12 August

For S & E Africa

Clan MacLennan

Left Liverpool

18 August

For India

Clan Urquhart

Left Liverpool

20 August

For E Africa

Master

W J Freestone

W A Ross

T E Roberts

Chief Officer

L H Bainton

J A Brown

G H Bowen

Second Officer

J MacAlpine

P Gnanendran

R T Flemington

Third Officer

J A R Bell

A Dick

D Linehan

Cadets

D S McWilliam

E Perera


Radio Officer

D Withers

R Caine

D N Irwin

Carpenter

A Binham

D MacPhail

S Murray

Asst Carpenter



R J Leaney

Chief Engineer

C Osmond

S Burkett

W McDonald

Second Engineer

C Bett

H MacFarlane

A Aitken

Jnr Second Engineer

J Erskine

S Van der Merwe

R Crowe

Third Engineer

F Lewis

M Turner

K Skene

Fourth Engineer

J Davies

D Dawson

G Fretwell

Junior Engineer

G Pope

G Lee

D Madurawala

D Morgan

N Purvis

S Rogers

A Jones

Chief Frig Engineer



P Collis

Purser/Catering Officer

R C Wilson

J Ford

G MacDonald


Gladys Bowater

Left Ridham

10 August

For Cornerbrook

Master

R M Bessant

Chief Officer

S L G Cazalet

Second Officer

A S Bugden

Third Officer

A Ching

Cadets

S Hands

M Clark

Radio Officer

P  Richards

Bosun

J Mort

Chief Engineer

G McCoard

Second Engineer

J Cross

Third Engineer

D Palmer

Fourth Engineer

M Dunne

Junior Engineer

W Crompton

Electrician

F O’Hare

ER Storekeeper

J Jacques

Purser/Catering Officer

H J Morgan

Mail Service

Transvaal Castle

Left Southampton

6 August

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

13 August

For South Africa

Capetown Castle

Left Southampton

20 August

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

27 August

For South Africa

Master

N M Lloyd

R A Cambridge

H L Holland

W Byles

Staff Commander


C R Kelso


R Lofts

Chief Officer


D Robson


A Terras

Second Officer


W A Dean


A Wigham

Jnr Second Officer


L A Bartrip


R Elliott

Third Officer


I McKendrick


R Williams

Fourth Officer


M Donkin


R Murray

Cadets




I Carruthers

Carpenter




T Buckland

Bosun




W Peckham

Master-at-Arms




R Carson

R Rogers

First Radio Officer


P P Williams


G Kilmister

Second Radio Officer




F H A Sharp

Third Radio Officer




B Davies

Fourth Radio Officer




W Glen

Surgeon


J E Latham


R Heald

Nursing Sister




Miss S Sturt

Chief Engineer


W A Purse


R Crook

First Engineer


A MacIntyre


J Gauld

Second Engineer


A Brudenell


S Mason

Int Second Engineer


D W Taylor


T Hopkins

Jnr Second Engineer


J Acors

S Simpson

C Shatwell


G Blakey

W McDowell

C Godfrey

Snr Third Engineer




T Paterson

Int Third Engineer




K Richardson

Jnr Third Engineer




D Hunt

Snr Fourth Engineer




K Amor

Jnr Fourth Engineer




I Templeton

Junior Engineer




A Greyling

M Rigby

T Forbes

Chief Frig Engineer




D Laycock

Second Frig Engineer




J Walker

Third Frig Engineer




C Chester

First Electrician




B Hamilton

Second Electrician




A Moir

Third Electrician




D Tucker

ER Storekeeper




T Andrews

ER Leading Hand




W Theuma

Chief Purser


R E Thomson


W Cook

Purser


M P Mears

G C Waugh


D Myerscough

Purser Catering




W McGrady

Second Purser


D J King

W Rwoods


C Rabone

Second Purser Catering




G Finch

Third Purser Catering




G Cary

Asst Pursers




J McFadyen

Purser’s Clerks




D Mason

Miss A Heather

Miss H Windows

Hostess


S M Irvine



Children’s Hostess




Miss J M Oxley

Chief Barman




F Nicolas

Storekeeper




A Gilmour

Linen Steward




C Handley

Head Waiter (1st Class)




K MacKay

First Tourist Steward




R Smith

Head Waiter (Tourist Class)




R Quaife

Band Leader




R Ding

Laundryman




W Cronin

Chef




C Alves

Baker




J Leslie

Butcher




L Nicholson

Shopkeeper




R Hann


Clan MacDougall

Left London

15 August

For E & S Africa

Clan Ramsay

Left Cardiff

25 August

For South Africa

Clan MacGregor

Left Liverpool

26 August

For S & E Africa

Clan MacIntyre

Left London

31 August

For S & E Africa

Master

W Graham

F B Parker

T R Halliday

K C Simpson

Chief Officer

H Edwards

W D Davidson

P MacNiven

T Parsons

Second Officer

L Reid

R Grant

C MacIver

F Yeulett

Third Officer

R Stephens

J King

R Mennell

T Harris

Cadets

D Dearsley

J Akuoyo

W Walker

N Martin

C Gibson

R Clarke-Halifax

R Sturm

L Goilot

Radio Officer

R Davies

H Guthrie

J Paterson

I Bell

Second Radio Officer



G Gascoyne


Carpenter

G Wright

A May

E Thomas

R Boyd

Asst Carpenter

D Ennis




Chief Engineer

E Hodgson

L German

D D Jones

L Doyle

Second Engineer

T Govenlock

A Eastoe

J Mair

W Purdon

Jnr Second Engineer

W McMurray

J T Watson

W J Campbell

A Abramson

Third Engineer

R Bell

R Jones

N MacKenzie

A Charlton

Jnr Third Engineer

L Lawson




Fourth Engineer

M Croxall

M Todd

R Braisby

C Corcoran

Jnr Fourth Engineer

O Haslam




Junior Engineer

W McRoberts

P Campbell

N Guthrie

M Wilson



D Hart



J Masson

T Morris


Engineer Cadets



A Thompson

D Hudson

M Burton

H Knott

Chief Frig Engineer

W Hutchinson

H Adams



Second Frig Engineer

A Jones




First Electrician

W Pearce

W Street

D Forsyth

D Sutton

Second Electrician

F White




Purser/Catering Officer

W McLeod

E Gibbs

C Millett

J Nevin


Union-Castle Line

Delivery Voyage

Athlone Castle

Left Southampton

16 August

For Taiwan

Master

T Kendra

Chief Officer

T Geesin

Second Officer

D Haynes

Extra Second Officer

G Holden

Third Officer

W Eckersley

Carpenter

P Wood

Bosun

W Arnold

Chief Engineer

N Stuart

First Engineer

W Findlay

Int Second Engineer

P McDaid

Jnr Second Engineer

A Brown

W Smith

E McGarvie

Snr Third Engineer

J Crutwell

Jnr Third Engineer

B Gillott

Snr Fourth Engineer

E Raybould

Jnr Fourth Engineer

T Richardt

First Electrician

T Coates

ER Leading Hand

H Spicer

Chief Catering Officer

G McGowan

Tourist Head Waiter

J Lewis

Chef

D Morgan

Baker and Confectioner

N Mathieson

Butcher

E Doughty

U-C Cargo Service

Kenilworth Castle

Left London

17 August

For S & E Africa

Richmond Castle

Left London

23 August

For South Africa

Rowallan Castle

Left London

25 August

For South Africa

Master

P Rose

A Stacey

H N Dryden

Chief Officer

J Hobkirk

A D Foulkes

A G Cruikshank

Second Officer

R Harden

R R M Dougall

A White

Third Officer

F Murray

G White

J Pitman

Cadets

A King



Radio Officer

D MacKenzie

R Wilson

J Berry

Carpenter

R Golding

D Kerr

M Curtis

Bosun

C Cheary

J Barnes

P S Cane

Chief Engineer

V Cutlack

T Callagher

E Edwards

Second Engineer

J Forrest

D Johnston

W R Smith

Jnr Second Engineer

T Jenkins

A Clydesdale

N MacDonald

Snr Third Engineer

L Coles

J Farnaby

R Conbeer

Snr Fourth Engineer

D Lobell

T Hooper

J Roddham

J Ferguson

Junior Engineer

M Brooks

C Pike

H Vann

C G Banks

B Farmer

B Gourlie

J Harrison

J Christopherson

A Seago

I Unwin

L Druce

B Magee

Electrician

J Moffatt

K Gosland

G Fletcher

ER Storekeeper

P Gosselin

T F Moore

S Grinyesha

Purser/Catering Officer

J Turnock

S Lamy

J Prince


Clan Line


Argyllshire

Left London

19 August

For S & E Africa and Australia

Master

I C Scott

Chief Officer

A Grant

Second Officer

T Bryans

Third Officer

M Baker

Cadets

T Seedorf

F Holden

Radio Officer

A MacLeod

Carpenter

R Turner

Asst Carpenter

J Kilpatrick

Chief Engineer

F Briggs

Second Engineer

H Medforth

Jnr Second Engineer

R Sidebottom

Third Engineer

D Rutherford

Fourth Engineer

P Aris

Junior Engineer

R Tennant

A Hughes

Engineer Cadets

J Linton

Chief Frig Engineer

L Ball

Second Frig Engineer

J Forbes

First Electrician

G Freeman

Second Electrician

M Rudderham

Purser/Catering Officer

T Henshall


Hector Hawk

Left Antwerp

27 August

For Wlmshaven

Master

D Cornwell

Chief Officer

E Harvey

Second Officer

I Dale

Third Officer

R Metcalfe

Cadets

A Hill

R Strick

Radio Officer

M Mercer

Chief Engineer

R J MacDonald

Second Engineer

W Irving

Jnr Second Engineer

K Rowlands

Third Engineer

D Keith

Fourth Engineer

J Smillie

Junior Engineer

D Cook

D McLuckie

First Electrician

M Hannan


Scottish Shire Line


Hector Whaling


Bowater Steamships


Cadet Ships

Visit the Cadet Training Page


Clan Sutherland

Left Liverpool

13 August

For South Africa

Master

A F Banks

Chief Officer

A A Graham

Cadet Training Officer

D B C Morris

Second Officer

J B Woomble

Third Officer

G H Ball

Cadets

J Roberts

R Chaplin

G Thomas

P Fawcett

R Herd

R Gebbie

J Clegg

R Dick

T Alder

A Kirby

Radio Officer

W Gay

Carpenter

J R Smith

Chief Engineer

P Partington

Second Engineer

A Aitken

Jnr Second Engineer

R Stannard

Third Engineer

M Michie

Fourth Engineer

A Silcock

Junior Engineer

B Doyle

K Plinston

Engineer Cadets

A Bell

A Baker

First Electrician

J Kellett

Purser/Catering Officer

R Bowtell

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page