1914 - October


Intermediate Service

Cluny Castle

Left London

2 October

For Africa

Alnwick Castle

Left UK

3 October

For Africa

Comrie Castle

Left London

9 October

For Africa

Master

B A Bryan

G Stride

C B Imlah

Chief Officer

C R Purse

B E Weller

W L Scholefield

Second Officer

H C Bergen

C F Marriner

R Tyson

Third Officer

A A Winser

S Chapman

H H Rose

Fourth Officer


G D Pennick


Wireless Operator

E T Shrimpton

C P Litchfield

A R Coomber

W A Rowdon

Asst Wireless Operator

W Manton



Bosun

J Boyd

W Browne

A Harris

Chief Engineer

C Hay

W Mackie

M G Walker

Second Engineer

E H Maxwell

W Boyd

R Colvin

Third Engineer

I Smith

D Dalziel

J Boyd

Fourth Engineer

W J Meyer

L Myers

J McInnes

Fifth Engineer

D T Summers

R Ameil

D A Wilson

Supy Engineer

C G Murray



Purser

H P Seale


S H Gwynne

Chief Steward

W H B Treloar


E Dymond

Surgeon

A Archer-Brown

W Francois

E R Holborow

C J A Coatin

S C Adams

W H Townsend-Stone

Cargo Service

Gordon Castle

Left New York

16 October

South Africa

Aros Castle

Left London

23 October

For Glasgow

Master

P J Gardiner

T M Lang

Chief Officer

G Blaiklock

W Dryden

Second Officer

H E Sussams

C Harvey

Third Officer

R J Bayer

C Lloyd

Bosun

M Jamieson

C Linton

Chief Engineer

W Mathieson

J B Pinson

Second Engineer

J Mc F Guy

O B Salzman

Third Engineer

W M Topham

W Simpson

Fourth Engineer

C G Murray

J R Smith

A Anderson

W Dalgleish

J A Russell

Purser


G Dreyer

J Staber

Chief Steward

L V Hide

A Softley

Cargo Service

Clan Cameron

Left UK

2 October


Clan MacTavish

Left Glasgow

6 October


Clan Menzies

Left Glasgow

6 October

For East Africa

Clan Fraser

Left Glasgow

10 October

For Cape Town

Clan MacIntyre

Left Glasgow

13 October

For Natal

Master

W G M Christian

W H Oliver

J R Jackson

W J Mason

H Rayner-East

Chief Officer

J D Matthews

C Laird

J Andrew

M H Jones

J MacFarlane

Second Officer

G W McIlroy

R G Stoker

R C McBennet

W G Turner

R J Young

G H Page

Third Officer

J E Cooper

E Cooper

Y Salmond

J C Cameron

A T Martin

J M Cranston

E L Thomas

Fourth Officer


S A Gammon



S Ferguson

Apprentices


A E Hulbert

K Wilson

T G Young



H G Hayward

Wireless Operator


S Lloyd



L J Barker

A C Edwards

Asst Wireless Operator





W E Bisgrove

Carpenter

T Dancouree

R Sweeney

W F Jones

G Hamilton

W MacDonald

H Edmonds

Chief Engineer

D Gordon

D Watt

J D Wyatt

W Leggitt

C Cuthbertson

Second Engineer

D Menzies

W G Sharp


J Lowe

J K Stevenson

E G Pearne

Third Engineer

G M Luke

T Bell

D Brown

E A Spurs

J Mawdsley

W D Gray

Fourth Engineer

W Brown

C Cassell

J F King

J Gray

T Baxter

A Pierard

Chief Frig Engineer


A Anderson




Second Frig Engineer


D G Taylor




Purser



G Selwyn



Cargo Service

Clan Ross

Left North Shields

22 October

For Bombay

Clan Graham

Left UK

27 October


Clan MacLachlan

Left Glasgow

27 October

For Calcutta

Clan Alpine

Left Glasgow

30 October

For Calcutta

Clan Chisholm

Left Glasgow

31 October

For Natal

Master

J Clark

R G Becket

J E MacLean

F T Rice

W F West

Chief Officer

W Thomson

A MacKinlay

C Green

W Thomson

D Taylor

I Boag

Second Officer

W D Beaton

G L Kemp

C Parfett

G M Coll

F Woodhead

F Woodford

W Fry

Third Officer

M G MacLean

S F Carter

J H Cullen

S Ferguson

A Campbell

F Hayell

J W Lushington

A W Thompson

Fourth Officer

J C Farmer

C H Knapp

A J Angell



Apprentices

A Morante

T G Young





Wireless Operator

B Lenton

(Marconi)





Carpenter

M Rush

K MacDonald

D R Ross

J A Morrison

W Campbell

H R Ferguson

Chief Engineer

J Ewan

N Riddell

J Young

R F Scott

J Munro

Second Engineer

A Collie

H T Edwards

.. Knox

S D O’Stalloran

J H Milden

R K Brown

Third Engineer

R McCall

R Clephane

A A Watson

R Hannah

J Campbell

Fourth Engineer

J Patterson

G MacAllister

R Burns

J Harrison

J Carson

Fifth Engineer

A Kydd

S Longthorpe



G H Fincham

J C Paterson

Purser

A Harwood



H Young

(Failed to appear)

T S Pitcairn

Chief Steward

W Tyso





Cargo Service

Umfuli

Left Port Natal

20 October

For India

Umvoti

Left London

25 October

For Natal

Master

L Axelson

A N Hagger

H S C Neal

E Forrest

A J Ost

Chief Officer

H S C Neal

J G Purvis

G W S Rogers

Second Officer

J M Henderson

J G Purvis

T C Vernall

Third Officer

A Whitehouse

F A Robins

Chief Engineer

B Sammels

C F Raferal

Second Engineer

J Forbes

W Burlinson

S Hardy

Third Engineer

R MacPherson

J F Boniface

Fourth Engineer

E Misbet

W Watson

Surgeon


J R Forsyth

J M Ormand

Chief Steward


E W Bush

Asst Chief Steward

E Bjurling


Cargo Service

Hypatia

Left Liverpool

17 October

For River Plate

Halizones

Left Liverpool

26 October

For Galveston

Master

H R Crochyer

W J Eynons

Chief Officer

H Ashley

W Bebington

Second Officer

J Holland

W H Chapman

Third Officer

Berlanston

E S Jones

Apprentices

G A Langley


Wireless Operator

A L Seers


Chief Engineer

M F Murphy

A Kerr

Second Engineer

A C Cockburn

L Mackie

Third Engineer

F Tyndall

C E Nimmo

Fourth Engineer

J Underwood

J H Hart

Purser

K A Doulton

A S Reston

Doctor

R G Deguez



Union-Castle Line


Clan Line


Houston Line


Natal Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page