1958 - December

Mail Service

Winchester Castle

Left Southampton

4 December

For South Africa

Capetown Castle

Left Southampton

11 December

For South Africa

Stirling Castle

Left Southampton

18 December

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

24 December

For South Africa

Master

G Lloyd

J Trayner

J Oakley

J Fisher

Chief Officer

E Everitt

G Matthews

P Rose

R Pape

First Officer

P Carter

P Beadon

R Kerr

J Taylor

Second Officer

T Jones

P Antrobus

D Tourell

D Robson

Third Officer

G Dadds

J White

J Drake

M Bowyer

Fourth Officer

H Roberts

J Tidswell

R Akerman

J Turner

Ex Fourth Officer

D Bell

M Jamieson

P Laister

M Richards

Jnr Fourth Officer

O Keen

D Chick

W Bewley

L Patey

Surgeon

S MacLennan

R Newsom

M Slattery

M Hall

Purser

J Atkins

R Strugnell

M Caws

J Wynter

Second Purser


T Morris

A Hodge

O Parry-Williams

Asst Pursers

P Clarke

C Fry

G Stuart-Clark


L Peters


S Livesey


Purser’s Clerks

B Lacey

L Holbourn

Miss M Curzon


J Thompson

K Foster

Miss P Mather

Miss M MacKinnon

J Page

M Collins

Miss E Kirkham

Miss S Ladds

P Bisby

D Smith

Miss R Johnson

Miss A Fletcher-Randall

First Radio Officer

E Pitt

R Brew

H Liggins

W Brown

Second Radio Officer

G Power

R McCormick

J Tuck

H Robinson

Third Radio Officer

G Holyoake

W Hawksworth

G Dunnett

P Mahon

Fourth Radio Officer


M Ilott

D Evans

M Hendy

Nursing Sister

Miss S Ovenell

Miss P Marsh

Miss K Reynolds

Miss E Hurrell

Children’s Hostess

Miss M Malcolm

Miss P Tillbrook

Miss P Wakefield

Miss M Jones

Band Leader

J Brown

T Evans

J Curtis

F Marrin

Carpenter

P Bell

P Chainey

A Wheeler

J Love

Bosun

G Browne

L Walker

J Perry

N Ward

Painter

C McHugh

D Tusby

P Brett


Chief Engineer

J Lyon

E Tuck

W Makepeace

J Pinkerton

First Engineer

J J MacKavoy

F J Booker

T Drysdale

J Leitch

Second Engineer

A V Roche

R Crook

B J Rice

A Bissett

Int Second Engineer

A Simpson

V Carrington

J Short

P Hodgkinson

Jnr Second Engineer

L Sinclair

R Worth

B A Thomas

M Greeff

Snr Third Engineer

B E Jenkinson

R Ramsey

C W Pitt

E Sartori

Int Third Engineer

D H Newcombe

I Banks

J Pinkney

J Walker

Jnr Third Engineer

R Elkins

R Shepherd

M Long

T Parker

Snr Fourth Engineer

M Libby

J Rice

J Davis

W Allan

Int Fourth Engineer

R Whyte

N Godfrey

D Jamieson

F Venter

Jnr Fourth Engineer

G Atkinson

B Veale

W Gibson

M Donaldson

Snr Fifth Engineer

R Brookmyre

S Styles

R Casson

F Ankrett

Int Fifth Engineer

J Bond

H Price

D Clarke

T Puleston

Jnr Fifth Engineer

H S MacLeod

F Horn

A Ray

K Challice

Snr Sixth Engineer

K Seller

M Hawkins

J Thomson

G Dixon

Int Sixth Engineer

A C Flack

M E Rance

W Urwin

C Wilkinson

Jnr Sixth Engineer

T Stirling

M Payne

J Whybrow

W James

Seventh Engineer


A Hall

J Maas

J Kerr

First Electrician

A MacIntyre

A Hicks

B G Hamilton

H Forbes

Second Electrician

J Brice

P Maynard

P J Nicholson

J Humphrey

Third Electrician


J A Gibbs

E Carvana

R Reavey

ER Storekeeper

G Sillence

F Southwell

P Phillips

J Phillips

ER Leading Hand

F Taylor

G Walcroft

A S Leckenby

W Rogers

Chief Steward

L Cooper-Thorne

R Reeves

J Westwood

J Baker

Second Steward

G Browning

E Roylance

G Waugh

L Sharp

Extra Second Steward


G Bretherton

S Tupper

G Wigg

Chief Barman

J Castleman

B Stevens

J McIntyre

P Leggett

Storekeeper

A Greaves

H Matthews

G Austin

E Jarvis

Head Waiter (1st Class)

J Roberts

R White

W Eady

L Stenning

First Tourist Steward

F Gregory

R Rusling

C Leitch

J Van Reenan

Head Waiter (Tourist Class)

A Grantham

J Passley

J Lewis

N Bottoms

Laundryman

H Toms

A Burroughs

J Sumpton

R Watts

Chef

F Morley

W Leigh

N Meadows

C Alves

Baker

T Gray

E Smith

W Saunders

H Skipp

Butcher

R Wateridge

T Meadows

L Newman

E Mew

Intermediate Service

Warwick Castle

Left London

5 December

For E & S Africa

Durban Castle

Left London

15 December

For S & E Africa

Kenya Castle

Left London

23 December

For E & S Africa

Master

L Farrow

R Cambridge

J Smythe

Chief Officer

H Walden

H Landless

H Charnley

Second Officer

W McFarland

R Dunning

R Parkin

Ex Second Officer

J Spencer

P Redford

D Bailey

Third Officer

P Sheridan

B Webb

F Wilson

Fourth Officer

G Draysey

R Elliott

F Roberts

Surgeon

P MacNeil

S Laing

M MacNamara

Purser

J Dimmock

G Cookman

M Dyer

Asst Pursers

G Tomkins

B James

J Deardon

T Kaye

M Moore

D Myerscough

Purser’s Clerks

E Heard

Miss J Gardner

J Douglas

Miss A Morley

D Savage

Miss D Caley

First Radio Officer

R Cullen

D Bristow

R Everett

Second Radio Officer

I Dodd

J Walker

G Hilton

Third Radio Officer

P Gill

D Hodge

L Smith

Nursing Sister

Miss E Farrant

Miss S Sasse

Miss D Elstone

Children’s Hostess

Miss J Littlewood

Miss M Pollitt

Miss B Walker

Band Leader

G Clark

B Rowe


Carpenter

A West

D Fowler

K Lamb

Bosun

N Lennon

J Matthews

T Francis

Chief Engineer

F Young

A Wolfe

J Burrows

Second Engineer

M Ferryman

J Ward

J Roberts

Int Second Engineer

R Martin

A Lawson

G Long

Jnr Second Engineer

D Brunton

A Carletti

F Ellis

Snr Third Engineer

P Harris

C Ferriera

O Tin

Int Third Engineer

D Robinson

B West

D Laming

Jnr Third Engineer

A Rowbottom

G Johnson

M Drew

Snr Fourth Engineer

L Barrett

A Ashfield

B Stanswood

Int Fourth Engineer

R Anderson

D Bartlett

D Doe

Jnr Fourth Engineer

F Fermor

D Minett

C Wilkins

Snr Fifth Engineer

J Fenner

C Wendon

M Miles

Int Fifth Engineer

B Downs

V Evans

J Timothy

Jnr Fifth Engineer

H Wessels

G Watson

R Hitchings

Sixth Engineer

R Blenkinsop

D Speaight

B Lighting

First Electrician

H Windsor

R Peters

S McLean

Second Electrician

A Holmes

J Gillard

G Forrester

ER Storekeeper

A Robertson

S Grinyesha

E Wallace

Chief Steward

J Denton

I Beckett

T Brown

Second Steward

A Snowden

P Matcham

A Hebden

Chief Barman

E Ginger

A Sims

F Hubbard

Storekeeper

J McAlinden

C Murphy

A Berry

Linen Steward

E Corbett

G Etherton

J Cordiner

Head Waiter

J Dorrington

E Davies

D Kirkby

First Passenger Steward



A Greenslade

First Tourist Steward

E Rohrbasser

J MacArthur


Tourist Head Waiter

M Monod

C Mitchell


Laundryman

R Binding

R Maidment

P Elliott

Chef

F Richardson

C Raw

D Heard

Baker and Confectioner

A Price

A Wake

A Brohamer

Butcher

A Cook

R Thompson

O Williams

U-C Cargo Service

Tantallon Castle

Left London

5 December

For S & E Africa

Tintagel Castle

Left Liverpool

9 December

For Australia

Riebeeck Castle

Left London

23 December

For S & E Africa

Master

J James

G Stephenson

W Swift

Chief Officer

R Olden

T Geesin

L McPherson

Second Officer

G Wood

D Rawlins

B Oram

Third Officer

P Kelly

A Clarke

M Hooper

Cadets

A Hartnack

A Stewart

J Penn-Davies



P Bowes

G Watt

D Cousins

J Solomon

G Kyle

M Steele-Perkins

C Sharp

D Prior



Radio Officer

J Hawley

G Hurst

R Kneeshaw

Carpenter

K Trueman

A Farrell

B May

Bosun

J Smith

W Gooding

C Thornback

Chief Engineer

S Harron

J Archdeacon

E Greenfield

Second Engineer

P Wigg

M Truter

K Clabon

Int Second Engineer

V Button

L Gubbins

J Lester

Jnr Second Engineer

R Sidebottom

J Harvey

M Thompson

Snr Third Engineer

P McAneny

D King

D Young

Int Third Engineer

L Stidson

J Cochrane

H Rolfe

Jnr Third Engineer

P Price

W Lewis

P Isaac

Snr Fourth Engineer

J Greenwell

B Spenceley

B Fenton

Int Fourth Engineer



A Riggs

Jnr Fourth Engineer



G Evans

Electrician

L Gillett

K Thorpe

M MacDougall

ER Storekeeper

J McEvoy

C Sheath

W Wren

Chief Steward

T Barnes

J Robertson

W Divers


Clan MacLachlan

Left Liverpool

6 December

For India

Clan Chattan

Left  London

14 December

For South Africa

Clan MacIntyre

Left London

20 December

For South Africa

Master

A G Benyon

T A Wilkinson

J O Woodall

Chief Officer

W Ross

D L’Estrange

I M Shearer

Second Officer

L Hamer

R A Robertson

W N Pritchard

Third Officer

G P T Atkinson

D Wright

R Dobie

Cadets

M B Whiteford

W C Robb

M R Crook

R J R Rowe

R A Slack

B M Georgeson

Radio Officer

N P Sherrin

E J Shillabeer

S Gracie

Carpenter

C Robb

J E Robertson

T G Jarrett

Purser/Catering Officer

G Chadwick

R H Jones

T Henshall

Second Steward



F McDonald

Chief Engineer

J Weir

E J Hodgson

L German

Second Engineer

J Paterson

W J Britland

J P Johnston

Jnr Second Engineer

R J N Kerr

G B Coull

M Connell

Third Engineer

G Fender

R S Murray

J S Fearon

Fourth Engineer

P R Snadden

W A Trimble

E J Hetherington

Fifth Engineer

A McKinnon

J O Kerr

D Eaves

Sixth Engineer

C C M Johnston

E Mullin


Junior Engineer

J Saunders

R G Bridgeman

G Codling

First Electrician



J M Bartlett

Second Electrician



B Thompson


Clan Cameron

Left Milford Haven

23 December

For India

Clan MacLennan

Left Liverpool

24 December

For Ceylon

Clan MacKay

Left Liverpool

31 December

For India

Clan MacIntosh

Left London

31 December

For South Africa

Master

R A Harris

W J Jones

L S Jones

I C Scott

Chief Officer

J J Grigor

R Wise

W T Maltman

J A Baxter

Second Officer

D J Burgoyne

G W A Smith

G Brice

J Hogg

Third Officer

H Bryson

H Edwards

J Riddell

D Thomson

Fourth Officer




T M Johns

Cadets

D C Warwick

M T Skene



K A Ashworth

B P Martin



W Ure

C Duncan



E Ebdon

W C C Lawson

P Petherbridge

K R Liverton

Radio Officer

I Munro

E Carruther

J B Clarke

J L Baird

Carpenter

L MacKinnon

J S Jacobs

W G Bruce

P J Dennett

Purser/Catering Officer

W C Parker

E B Johnson

A Henry

F E McKiernan

Second Steward




W MacDonald

Chief Engineer

J M Sullivan

C C Wade

J Ewing

T W Reay

Second Engineer

R J Hayton

R French

W Douglas

D Maloney

Jnr Second Engineer

P A Inglis

G W Cullingford


M De La Harpe

Third Engineer

J Caddell

B McCulloch

W M Wilson

R E du Rose

Fourth Engineer

A Swan

I McLean

F Rae

A Walker

Fifth Engineer

R Williams

D J Blakemore


D Taylor

Sixth Engineer

K Conroy

K G Stevens


J Little

Junior Engineer

J M Miller

F T Brown

A Freakes


First Electrician




R Turriff

Second Electrician




W N MacKay

Boilermaker

R J Adams





Union-Castle Line

Delivery Voyage

Arundel Castle

Left Southampton

30 December

For Hong Kong

Master

D MacKenzie

Chief Officer

A Freer

Second Officer

P Truman

Third Officer

K Bennett

Fourth Officer

J Gamble

First Radio Officer

T Peake

Carpenter

R Williams

Bosun

C Thomas

Chief Engineer

W Purse

Second Engineer

P Nicholls

Int Second Engineer

J Bray

Jnr Second Engineer

L Dean

Snr Third Engineer

F McIntosh

Int Third Engineer

P McDaid

Jnr Third Engineer

F Lawrance

Snr Fourth Engineer

W Newton

Int Fourth Engineer

I Jenkins

Jnr Fourth Engineer

W Thom

Snr Fifth Engineer

C Meek (Jnr Eng)

First Electrician

A Ricketts

ER Storekeeper

F Williams

Chief Steward

A Turpin

Head Waiter

S Sullivan


Clan Line


Lanarkshire

Left Liverpool

10 December

For South Africa

Master

R B Linsley

Chief Officer

J D Chapple

Second Officer

F J Cameron

Third Officer

D C W Wellstead

Cadets

P A Benfield

P V Townsend

Radio Officer

W W Docherty

Carpenter

G F Quilliam

Assist Carpenter

A Alderman

Purser/Catering Officer

R L R Clarke

Chief Engineer

F G Briggs

Second Engineer

I Laing

Jnr Second Engineer

G H McCoard

Third Engineer

J B Smith

Fourth Engineer

W M Campbell

Fifth Engineer

A G Yendale

Sixth Engineer

J H Beckett

Junior Engineer

A J Bradley

T Cotton

First Frig Engineer

J D Slattery

Third Frig Engineer

T M Lee


Umkuzi

Left London

17 December

For South Africa

Master

P N Rewell

Chief Officer

J Nutt

Second Officer

T H E Ward

Third Officer

P Gurnell

Cadets

D C Stevens

Radio Officer

J Paterson

Carpenter

J J Wright

Purser/Catering Officer

T W Olsen

Chief Engineer

J C Swan

Second Engineer

J M Wilkinson

Third Engineer

D Buckley

Fourth Engineer

B R Skingle

Junior Engineer

W G James


Scottish Shire Line


Natal Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page