1957 - June


Mail Service

Stirling Castle

Left Southampton

6 June

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

13 June

For South Africa

Arundel Castle

Left Southampton

20 June

For South Africa

Athlone Castle

Left Southampton

27 June

For South Africa

Master

J Oakley

G Mayhew

A Patey


Chief Officer

P Rose

H Dryden

E Everitt


First Officer

J Taylor

P Beadon

C Hinton


Second Officer

P Pollard

B O’Connor

J Archbold


Third Officer

R Dunning

J Barry

J Lowe


Fourth Officer

G Wood

E Harding

G Wearing


Ex Fourth Officer

F O’Grady

M Hooper

P Phillips


Jnr Fourth Officer

A Clarke

J Lang

M Roberts


Surgeon

J Crawford

M Hall

C Latham


Purser

R Wynter

R France

A Stevens


Second Purser

J Dimmock

P Henderson

R Campbell


Asst Pursers

D Lawson

A Hodge

D Samuels


Purser’s Clerks

D Pontin

A le Lievre

Miss M Curzon

J Bright

K Clark

R Fiddes

R Gallop

M MacRae



First Radio Officer

J Summers

W Brown

G Kilmister


Second Radio Officer

S Harden

H Robinson

W Eckersley


Third Radio Officer

M Rodger

D Gillow

G Walker


Fourth Radio Officer

P Healey

G Hurst



Nursing Sister

Miss K Reynolds

Miss E Hurrell

Miss C Elbra


Children’s Hostess

Miss D Byers

Miss P Tillbrook

Mrs J Hunt


Carpenter

D McLean

H Gough

A Perren


Bosun

J Perry

W Taylor

C Thomas


Painter

J Taylor

W Price



Chief Engineer

D Abercromby

J Pinkerton

P McTaggart


First Engineer

A Mailer

N Ruffell

V Cutlack


Second Engineer

C Wall

A Russell

H Hughes


Int Second Engineer

A Bissett

J Griffiths

L Dean


Jnr Second Engineer

A Parkinson

W Irvine

P Lovell


Snr Third Engineer

R Stokes

P Lucas

P McDougal


Int Third Engineer

J Jennings

M Burt

D Hall


Jnr Third Engineer

W Cooke

J Thomas

D Walker


Snr Fourth Engineer

P Harris

A Herron

J Banks


Int Fourth Engineer

J Lester

H King-Gardiner

G Roper


Jnr Fourth Engineer

L Jaconelli

T Parker

J Corney


Snr Fifth Engineer

D Marshall

F Lawrence

T Russell


Int Fifth Engineer

D Hamilton

O Tin

B Whitehurst


Jnr Fifth Engineer

M Grenham

J Wheeler

B Goff


Snr Sixth Engineer

J McBride

R Whyte

B Parker


Int Sixth Engineer

I Chesterman

J Anderson

G Crocombe


Jnr Sixth Engineer

B Nicholas

M Traut

D Solomon


Seventh Engineer

E McGarvie

F Venter

J Thom


First Electrician

H Gregson

A Darroch

J Turnock


Second Electrician

A George

P Nicholson

G Gosling


Third Electrician

L Gillett

J Humphrey



ER Storekeeper

P Phillips

J Phillip

A Lawrence


ER Leading Hand

R Wiltshire

W Weeks

F Williams


Chief Steward

E Cole

E Bloomfield

A Turpin


Second Steward

G Waugh

G Gibson

F Mercer


Chief Barman

J McIntyre

W Meyer

F Lockyer


Storekeeper

C Kitchen

H Patchell

H Moss


Head Waiter (1st Class)

F Goddard

A Harrop

H Gubbins


First Tourist Steward (1st Class)

T Olsen

A Jenner

T Van Reenen


Head Waiter (Tourist Class)

C Leitch

B Munden

E Russill


Laundryman

J Sumpton

W McCarthy

R Watts


Chef

E Redding

C Alves

F Hopper


Baker

W Saunders

H Skipp

A Brohamer


Butcher

G Aspeling

L Nicholson

S Grove


Extra Second Steward

C Dudley

A Snowden

S Tupper


Intermediate Service

Round Africa via West Coast

Rhodesia Castle

Left London

5 June

For S & E Africa

Master

F Pope

Chief Officer

G Cochrane

Second Officer

M Zugg

Ex Second Officer

C Bragg

Third Officer

J Mayor

Fourth Officer

N Johnstone

Surgeon

H Parrott

Purser

A Connelly

Asst Pursers

P Cowles

S Livesey

Purser’s Clerks

J Deardon


First Radio Officer

R Everett

Second Radio Officer

J Tuck

Third Radio Officer

H McColl

Nursing Sister

Miss P Marsh

Children’s Hostess

Miss D Jordan

Carpenter

H Hale

Bosun

H Hawken

Chief Engineer

W Purse

Second Engineer

R Tyler

Int Second Engineer

R Somers

Jnr Second Engineer

R Miles

Snr Third Engineer

G Smith

Int Third Engineer

A Riley

Jnr Third Engineer

D Morrison

Snr Fourth Engineer

W Smith

Int Fourth Engineer

I Skinner

Jnr Fourth Engineer

H Coburn

Snr Fifth Engineer

N Haril

Int Fifth Engineer

D Ellis

Jnr Fifth Engineer

B Gibson

Sixth Engineer

D Burgess

First Electrician

K Double

Second Electrician

F Bull

ER Storekeeper

A MacArthur

Chief Steward

F White

Second Steward

G Hopper

Chief Barman

R Shaw

Storekeeper

C Murphy

Head Waiter

R Bowen

First Passenger Steward

T Wheelhouse

Laundryman


Chef

M Francey

Baker and Confectioner

H Simmons

Butcher

W Murray


Union-Castle Line


Clan Kenneth

Left London

1 June

For South Africa

Clan MacInnes

Left Liverpool

5 June

For East Africa

Master

A Graham

J West

Chief Officer

E A Prothero

A Graham

Second Officer

F J Cameron

D Tooms

Third Officer

N D McGregor

M B C Ayles

Cadets

M Birchmore

R C Crane

F G B Jones

R H Leggatt

Radio Officer

W J Ferguson

J Loosemore

Carpenter

N Sephton

R W Turner

Purser/Catering Officer

R Bass

R N Rex

Second Steward


R E Davies

Surgeon


L H Robinson

Chief Engineer

C C Wade

W McDermott

Second Engineer

J G Green

W S Nicol

Jnr Second Engineer

R Foster

W MacKinnon

Third Engineer

G B Saunderson

G Whitfield

Fourth Engineer


J Y Gibb

Fifth Engineer


A M Smith

Sixth Engineer


A McLaughlin

Junior Engineer

D S Thomas


First Electrician


A Morris

U-C Cargo Service

Rustenburg Castle

Left London

15 June

For South Africa

Tintagel Castle

Left London

19 June

For S & E Africa

Master

W Swift

G Stephenson

Chief Officer

E Holden

D Bird

Second Officer

D Harker

A Sutherland

Third Officer

D Rawlins

C Ennis

Cadets

J Shewelll

R Oulton

J Knowles

G Belasyse-Smith



J Fanaken

G Kitchen

P West

C Cambridge

B Beale

A Devine

Radio Officer

D Hodge

G Tomlinson

Carpenter

J Urch

D Borrell

Bosun

E Horeau

C Thornback

Chief Engineer

J Burrows

J Archdeacon

Second Engineer

K Clabon

M Ferryman

Int Second Engineer

R Simons

F Freeburn

Jnr Second Engineer

M Homer

T O’Neill

Snr Third Engineer

R Dunn-Sims

J Harvey

Int Third Engineer

J Kelly

B Vinten

Jnr Third Engineer

V Cockroft

M Long

Snr Fourth Engineer

A Cornell

G Pilot

Int Fourth Engineer

R Oxland


Jnr Fourth Engineer

R Edwards


Electrician

K Thorpes

A Ricketts

ER Storekeeper

A Martin

C Sheath

Chief Steward

K Green

J Robertson


Clan Line

Intermediate Service

Round Africa via Suez

Dunnottar Castle

Left London

26 June

For Round Africa

Master


Intermediate Service

Via West Coast & Return

Bloemfontein Castle

Left London

18 June

For S & E Africa

Master

J Wilford

Chief Officer

T Allan

Second Officer

W Sinclair

Ex Second Officer

K Williams

Third Officer

M Bowyer

Fourth Officer

R Toye

Surgeon

D Fairley

Purser

J Havers

Asst Pursers

J Mawby

J Hastie

Purser’s Clerks

A Thomas

H Krogman

First Radio Officer

J Eager

Second Radio Officer

L Allinson

Third Radio Officer

F Reeve

Nursing Sister

Miss V Tombs

Children’s Hostess

Miss S Harrison-Smith

Carpenter

W Wardley

Bosun

W Peckham

Chief Engineer

E Tuck

Second Engineer

A Roche

Int Second Engineer

J Bray

Jnr Second Engineer

J Wilson

Snr Third Engineer

J Bullock

Int Third Engineer

G Simpson

Jnr Third Engineer

R Ramsey

Snr Fourth Engineer

H Munro

Int Fourth Engineer

G Tucker

Jnr Fourth Engineer

D Smith

Snr Fifth Engineer

T Noyes

Int Fifth Engineer

R Bourne

Jnr Fifth Engineer

T Knight

Sixth Engineer

H Rolfe

First Electrician

B Hamilton

Second Electrician

C Crowe

ER Storekeeper

S Wood

Chief Steward

J Bradford

Second Steward

D Wickenden

Chief Barman

C Bornet

Storekeeper

J Boyland

Head Waiter

T Langley

First Passenger Steward

G Beaumont

Laundryman

A Fabian

Chef

L Floyd

Baker and Confectioner

H Hainsworth

Butcher

W Goodchild

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page