1949 - April


Mail Service

Capetown Castle

Left Southampton

21 April

For South Africa

Pretoria Castle

Left Southampton

28 April

For South Africa

Master

W D Roach

J C Brown

Chief Officer

J M Lycett

J P Aplin

First Officer

J T Coleman

R S Davies

Second Officer

J D Todd

C E Windram

Third Officer

P C Cockburn

R J Taylor

Fourth Officer

B G Evans

D N Kernick

First Radio Officer

J Gilbart

H Oliver

Surgeon

J J Mullally

J F Kirwan

Chief Engineer

J Mills

J J Stobo

First Engineer

D Younger

W McCombie Smith

Second Engineer

R L Cole

E St J Tuck

Int Second Engineer

W H Ardy

A Wolfe

Jnr Second Engineer

T Ahern

W S Boreland

Purser

A M H Baker

L F Taylor

Second Purser

D I James

R J Wynter

Chief Steward

E J Bateman

R H Hubbard


Union-Castle Line


St Essylt




St Thomas




St Merriel




St Clears




St Rosario




St Margaret




St Elwyn




Master

C Bradley

S Diggins

F Meneight

D S Davies

W Roberts

A Ellis

P J Reaveley

Chief Officer

A Stacey

W Singleton

F B Jones

A A Neller

A H Dare

A H Turner

D C Brown

First Officer

P L Townsend

H A Pond

H Harrison

D Millward

R A D Hammond

H E Bulmer

T E Roberts

Second Officer

J E Williams

T D Groves

G W Hewitt

M Pawlik

H Coupland

F J Adams

N H Foot

Third Officer

S M Wilson

A J B Phillips

J A Woolven

C Kirby

A Woodcock

S V Henderson

T D Young

Cadets

N C Adkins

W G Barnard

J M Rodgers

G G Rutter

D W L Tims

P H Warne

P A Trace

W W Whiting

J F Whitfield

I P Skipp

J C Copp

R J Cooper

H MacNearne

J I Oxshott

P P Johnson

G R Tawse-Smith

J M Turner

P Bellamy

T S Hayward

P C Tebbutt

R J Coe

D B Bird

G A Crellin

J T Duff

P S B Trant

T Chappell

W C Briggs


Chief Engineer

R L Tucker

W L Marrs

J C Chalmers

E Thompson

C W Osmond

J C Metcalfe

R T Jenkins

Second Engineer

W W Sinclair

R R Middleton

G C Franklin

D J Rees

R Woof

R G Morgan

R B Brown

Jnr Second Engineer

W C Morris

A Kilpatrick

N C Thomas





Snr Third Engineer

W G H Nairn

D J Spurlock

A S D Clarke

C A Rees

A D Manning

N C Bartley

H Cockroft

Jnr Third Engineer

W H Francis

H J Williams

F Hayson





Fourth Engineer

T G Fox

H McPherson

A Stuart

C A S Hildreth

D R Warlow

R J Wyllie

P Hadrys

Fifth Engineer

J W Davison

W Humphrys

S Robb

D McCaffery

J D S Boyle

T Wylie

C Brettle

Sixth Engineer

J W Hewitt

R W Miller






First Electrician

R T Doyle

J Cooke

K D Wheatland





Second Electrician

J H Thomas

N C Robson






Chief Steward

H Dickens

I Carmichael

A Brown

R H Jenkins

F Dolman

E J Pollard

J Howard


St Jessica




St Arvans




St Helena




Fort Frontenac




Belwoods Park




Rosedale Park




St Briavels




Master

I Ellis

N Sharp

E C Martyn

T Mitchell

J Maughan

W J Thomas

A A Havers

Chief Officer


D Morgan

R E Ward





Training Officer







C F Stewart

First Officer

W R Vickers

I Hindmarsh

N E Nute

O M Ridout

G E Towill

D C Bradley


Second Officer

P W Groves

P Ward

H D Bolderson

E A Robinson

A G Chamberlain

W R Slater

H A R Frith

Third Officer

M V Hopkins

D B Hussey

(Now D B Maskell

By Deed Poll)

D C Howard

F T Wickham

I Thain

J D Batten

S M Wilson

Cadets


C H Brook

I M Nash

T Murray

J C Harrington

R C Aldridge

C F Irvine

I E MacLean

J G Lynch

J B Green




Chief Engineer

W E Lindop

W M Pottinger

C W Woodbridge

K Bearpark

R Watson

E W Evans

H C Tyrer

Second Engineer

G W Church

A F Compton

J H Greenwood

R S Donaldson

H V Randall

E H Barnett

B McGlynne

Third Engineer

R I Strain

N Redshaw

P Imlach

A R Macey

A Hindmarch

D C English


Fourth Engineer

J Cullen

G F M Robinson

D R Davies

R G W Hadley

D Hodgson

W Humphrys


Fifth Engineer

P Lewis

P A Ward

J P Fletton

R H Williams

G Morgan

J W Hewitt


Chief Steward

S Corbett

S Frampton

R Stephenson

S Lamy

A Bishop

W Chesterfield

C Murray


South American Saint Line

Go to South American Saint Line Home PageCrew List Home Page
Home PagePrevious PageNext Page