1975 - March


Mail Service

S.A. Oranje

Left Southampton

7 March

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

14 March

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

21 March

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

28 March

For South Africa

Master

R Royan

H Charnley

A Allson

P Eckford

Staff Commander

E Talbot

W Pritchard


W McCarthy

Chief Officer

I Currie

F Yeulett

W F Sutherland

D Pope

Second Officer

T Tollervey

R Head

M Brown

D Hawker

Extra Second Officer

J Price

W Brown


T Tye

Third Officer

P Van Rensburg


J Broughton


Fourth Officer

P D Pelizzari

M Tallis


J Pink

Extra Fourth Officer


J Warrington


A Hill

Cadets



J W Hosty

L Boutillier

J Sweetman

R Plumley

Carpenter

H Hale

B Biles


W Ross

Bosun

W Hayton

B Jones

E Petty

J Acton

Snr Master-at-Arms

V C Hood

R Lloyd


H Johnson

Jnr Master-at-Arms

B Mann

P Ridsdale


E Gibson

First Radio Officer

L Whitaker

S Harden

R Wilson

F Sharp

Second Radio Officer

R C Perks

P Taylor


H McColl

Third Radio Officer

P Sullivan

A Willis


H Chesters

Fourth Radio Officer

R Taylor

G Smith


E Smith

Surgeon

F Lane

J Latham


S Craven

Nursing Sister

M O’Doherty

H Tinker


K Burrow

Physiotherapist


C Nowacki



Chief Engineer

R Gemmell

J Hughes

J T Bunney

S Harron

First Engineer

P Lovell

A Garside

J P Hughes

W Chirnside

Second Engineer

L Ord

C Blakey

M Burton

J Black

Extra Second Engineer

B Cooper

S Rogers


R French

Jnr Second Engineer

G Knox

P Davidson

J Oakman

T Norris

R Hislop

J Stoodley

W McCarthy

Snr Third Engineer


J Lawson


D Dawson

Jnr Third Engineer

D Norman

R Kinder


K Poole

Snr Fourth Engineer

I Hutton

J Morrison


R Wills

Int Fourth Engineer

K Austin




Junior Engineer

D Shaylor

G Hanks

J Witherden

A Steel

D Smith

C Garth

W George

A Chivers

R Herron

R Heenan

M Lover

D Todd

D Waite

Engineer Cadets



A J Grieves


Chief Frig Engineer

D Laycock

W Falconer

R Crowe

J Ringshaw

Second Frig Engineer

A Hornsey

T Maunders


W Patterson

Third Frig Engineer

M Whiteley



P Taylor

First Electrician

T G Stallard

S McLean

W Gregson

E Wilson

Second Electrician

R Collins

T Philps

M Scrivens

P Pepper

Jnr Electrician

D Arnold

P Kelly

D Dixon


R Clarke

Senior Mechanic

G Ball

P Griff

K Richards

D Clarke

A Miller

Plumber

J Berry



L Greens

ER Storekeeper

T Andrews

D Woodford

K Le Gallais


ER Leading Hand

P Wellman

G Carter


C Barker

Chief Purser

O Parry-Williams

J Dimmock


A Jenner

Purser

G F Cartwright

C Dellar


D Mason

Purser/Catering Officer



R Rex


Purser Catering


W Fleetwood


C Dawkins

Second Purser

D Tooze

M Saffin


J Tickner

Second Purser Catering

R Ledbury

N Nussey

P Steele


C Haysom

Third Pursers

N Rigg

A Whetung


A Donald

Third Purser Catering

T Atherton

K Dixon


W Black

Junior Pursers

M Byrne

C Martin



A Read

B Lile

P Stevenson

Junior Purser Catering

E Fisher




Children’s Hostess

R Cations

C Amis


H Sinclair

Chief Barman

B Watts

P Beech


A Young

Storekeeper

D Hughes

A Haymes



Linen Steward


K Finch



Head Waiter (1st Class)


W Miller


T McIntosh

First Tourist Steward




B Blake

Head Waiter (Tourist)

M Stokes

R Skevington


M Proctor

Band Leader

P Cunningham

J Skene


T Jones

Laundryman

C Etheridge

J Sumpton


A Finlay

Chef

J Greer

D Herd

B Price

A Alves

Second Steward



A J Sealey


Baker


J Leslie


J Findlay

Butcher

A Lee

D Cullinan


J Ayres

Shopkeeper

P Farrell

J Meehan


A Pond


Clan MacLean


As at 12 March

Clan MacGillivray


As at 22 March

Clan Grant


As at 14 March

Clan Robertson


As at 25 March

Master

A T Campbell

H J Thorne

E J Owen

N F Wray-Cook

Chief Officer

P McMillan

P J MacArthur

P A Laurie

J C Fairclough

Second Officer

J W Hughes

R H Day

T R Alder

J Gilburt

Third Officer


S D Cobley



Fourth Officer

P K Mbiriri

R Crowther

A D Joel

P Hickmott

Cadets


A M Reading

R A East

R A East

H Mwasigallah

P N Wobbalca

C J Edwards

Radio Officer

J N Duckworth

D R Kennedy

A J MacLeod

H A Mitchell

Trainee Radio Officer




B Evans

Carpenter

R W Turner

A D Jones

G J Shute


Bosun

Sultan Ahmed


J Chakraborty

C Lockey

Chief Engineer

J Charge

J C Sanders

S MacLeod

A Coutts

Second Engineer


R Pyke

A S McKenzie

K Wilson

Jnr Second Engineer

T Castle


C McGrotty

J Gardner

Third Engineer


A M McKirdy

C R Vallance


Fourth Engineer

T C Coutts

M J Walker


R Thistlethwaite

Junior Engineer

W D Robertson

G Beattie

L Mortimer

R M O’Byrne

E Roxburgh

J D Chart

R M Algie

R Harling

J A Hutton

Engineer Cadets




N Reed

Chief Frig Engineer




J Frost

Electrician



K Wylie

C Woodbridge

ERS



S Naik

R R Bisset

Purser/Catering Officer

S R Griffin

A M Bannerman

W Morris

A S Robertson

Asst PCO


J E Berry



Chief Cook

A Gomes

Pedrod Cruz

Israil

A B Stacey

Second Steward




D Grant


King Alfred


As at 1 March

King Charles


As at 12 March

King George


As at 21 March

Master

F G King

I M Shearer

P C Byrne

Chief Officer

P W Brown

J W Buttress

C A Binks

Extra Chief Officer

P Atkinson



Second Officer

R C Case

T G Whittaker

J Barton

Third Officer


S P Pink

P J Weston

Fourth Officer

R T Lewis



Cadets

I Shillito

J Poulter

R J Swatton

T J Culpin

Radio Officer

D W Abbey

J Maxwell

J Wright

Bosun

F G Wright

C R Hood

G A Stevens

Chief Engineer

A Stoddart

P A Phillips

A M Russell

Second Engineer

M Jennings

A B Baker

R Wall

Jnr Second Engineer

R Conibeer

D W Howell

J H Wood

Third Engineer

H McKeegan

A P John

A Derbyshire

Fourth Engineer


A B Wylie

C Dixon

Junior Engineer


B E Pearson

G Nordon

G Viner

Engineer Cadets

I D Morrison

E P Rumble

D H Simms

J Calder

Senior Mechanics

D Farrar

N T Cave

W J Pope

A Broadfoot

P Kearney

M Heavey

M M McLeod

H N Lees

P Latham

Electrician

R W Webster

D J Livesey

J Dehaan

Purser/Catering Officer

A J Patterson

P MacCormick

T J O’Neill

Chief Cook

B Hooper

K Jackson

A Robertson

Second Steward

G E Kerr

J B Barnett

D D Mealing


Clan Line


Hartland Point


Based at Cromarty Firth

Master

M D Whiteley

Chief Officer

H M Cameron

Second Officer

P G Wakeling

Bosun

D L Collins

Leading Seamen

W W Coleman

F Walker

O A Smith

D J MacLeod

Chief Engineer

A Eastoe

Second Engineer

W R Irvine

Jnr Second Engineer

L Logan

Electrician

A J Boswell

ERS

R R Bissett


King Line


Other B & C Vessels


Union-Castle / Safmarine

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page