1981 - March



Clan Graham


16 March

At Aden

Clan MacGillivray


16 March

At Madras

Clan MacGregor


20 March

At Belfast

Master

R Fullarton

J Brakenridge

R Simmons

Chief Officer

J Allan

R Gebbie

R Dobie

Second Officer

M Stevens

R Heeley

L Wigmore

Third Officer

D Le Boutillier

R Ogden

P Blackwell-Smyth

Cadets


S McGraw

P Smale

S Wollen

A Mukherjee


Radio Officer

I Petrie

A Hall

D Wakeford

Carpenter

P Bell

M Sullivan

R Hill

Chief Engineer

A Brudenell

J Duncan

S Mason

Second Engineer

R French

K Euridge

J Vetcher

Jnr Second Engineer

M Lyons

D Smithson

D Irvine

Third Engineer

B Nicholson

J McCormac

A Wight

Fourth Engineer

R Herron

D Thomson

R Chwaszcza

Junior Engineer

I Hunter

S Foster

M Winskill

B Gibbs

Electrician

W Lewis

D Yeandle

D Graham

Purser Catering Officer

B Williams

R Jones

D Baker


Edinburgh Universal


16 March

At Klaipeda

Kinpurnie Universal


16 March

En Route Cape Town to UK

Balmoral Universal


19 March

At Kiel Canal

Dover Universal


21 March

At Valparaiso

Master

A Cruikshank

R Todd

G Charleson

K Morton

Chief Officer

G Mobbs

G Paxton

M Negus

R Thomas

Second Officer

A Gorringe

R Lewis

D Lewington

J Pink

Third Officer

M Hamilton

I Shillito

A Dawson

D Jackson

Cadets


K Swarbrick

T Malton

A Parker

N Saunders

D Eams


Radio Officer

W Latus

G Wright

J Blackwell

J Sharpley

Bosun

C Brooks

G Marshall

R Stevens

J Seymour

Chief Engineer

W Ogg

T Hilton

T Drakard

P Wilson

Second Engineer

P Coultas

M Sinclair

S Rogers

W Grant

Jnr Second Engineer


A Netherton

D Craven

B Payne

Third Engineer

A Carruthers

D Barber

S Robb

I Cowley

Fourth Engineer


M Gibson

P Gamble

D Smith

Engineer Cadets

G Walker

A Watson




Chief Frig Engineer

D Cox

W Falconer

K Sneddon

J Frost

Electrician

O Clipstone

A Dawson

T Ludlow

U Decker

ERS


T Hyde

J Broadwell

E Davies

Purser Catering Officer

E Gibbs

A Whetung

P Reynolds

R Welland

Chief Cook

H Adams

J Sharpe

R Bolwell

B Hooper

Second Steward


W Sweet

A Routledge

F Raats

Bulk Cargo Service

King Alfred


16 March

At Lisbon

King Charles


16 March

At Sagunto

King George


16 March

At Hampton Roads

King Richard


20 March

At Fos

King William


20 March

At Redcar

Master

J Currie

P Byrne

T Young

E Owen

S Grant

Chief Officer

I Currie

M Gardner

D McWilliam

D Innes

R Milne

Second Officer

P White

D Rae

C Parkinson

C Jones

C Turner

Third Officer

R Daniels

K Bark

R Kirkby

M Hall

K Hoare

Cadets

J Jones

S Wilson

Z Manu

D Flood

M Bulteel

A Courtman

B Stewart

Radio Officer

A Campbell

R Wheeler

P Pegg

M Hearle

W McIntosh

Carpenter



G Murray

S Gray

R Rowsell

Bosun

R Hansen

N Cruikshank

W Hayton


P Dillon

Chief Engineer

J McNeil

W Chirnside

T Drysdale

W Nicholls

R McDonald

Second Engineer

G Newns

A Baker

A Wylie

J Colbe

T Griffin

Jnr Second Engineer

B Middler

I Ramsay

M Whiteley  

A Fell

R Roberts

Third Engineer

T Weir

P Turnill

R Kinder

G Matthews

A Henson

Junior Engineer

G Doe

J Tarbet

I Errington

B Merryweather

T Peatfield

R Pitt

J Cook

Engineer Cadets

M Coultas


I Doyle

M Vousden

A McCreadie


Senior Mechanics

D Farrer

M Kelly

M Horn

I Love

A Doctor


J Brown

T MacDonald

Electrician

J De Haan

G Woodbridge

S Peacock

P Kelly

A Moir

Purser/Catering Officer

A Paterson

R Rex

O Kelly

J MacInnes

J Kirby

Asst PCO

D Grant

D Hughes




Chief Cook

T Heyworth

C Jones

J Bowie


H Bardsley

Second Steward

A Jewell

A Sealey

B Leyland


P Tanner


 Barcelona


18 March

At Savannah

Master

P St Q Beadon

Chief Officer

J Madge

Second Officer

N Crockett

Jnr Second Officer

A Aston

Cadets

C Whittle

T Griffiths

Radio Officer

J Tomlinson

Bosun

M Thomas

Chief Engineer

J Bunney

Second Engineer

M Jennings

Jnr Second Engineer

P Self

P Kemp

Third Engineer

B Evans

Engineer Cadets

P Reeman

Mechanics

G Ball

N Miller

N Green

Chief Electrician

S McLean

Extra Chief Electrician

J Anderson

ERS

W O’Bree

Purser Catering Officer

A Morton

Chief Cook

M Martin

Second Steward

J MacKenzie

Certificates


Master Mariner (Class1)

Certificate

Deck and Radio Officers

C J R Williams

I E Walker-Spicer


Bonnieway


16 March

En Route Gulf of Siam to Northern Europe

Causeway


16 March

En Route to Japan

Master

F King

B Biggs

Chief Officer

H Jones

A Flenley

Second Officer

C Neave

D Hazell

Third Officer

J Primrose

I Dearie

Radio Officer

G Walker

R Maxfield

Bosun

A Mealing

M Westerm

Chief Engineer

A Lawson

J Ward

Second Engineer

W Taylor

J Bone

Third Engineer

J Argent

G Milne

Fourth Engineer

P Taylor

N Lawson

Junior Engineer

A Young

G Watt

Senior Mechanics

P Hamilton

V Ruddy

Electrician

R Venman

K Thorpe

Purser/Catering Officer

T Robertson

P Robbins

Chief Cook

M Fairless

E Hilliard


Union-Castle Line


Clan Line


King Line


Scottish Eagle


16 March

En Route Lavan Island

Scottish Lion


16 March

At Sicily

Master

J Caley

A Terras

Chief Officer

R Ward

H Cameron

Second Officer

P Simpson

A McCulloch

Third Officer

P Hall

C Meredith

Cadets

R Liley

N Langdon

R Hay

A Jackson

Radio Officer

T Martel

M Zarattini

Bosun

J Acheson

C Hood

Chief Engineer

A Garside

W Hayton

Second Engineer

E Pailthorpe

H Dowding

Jnr Second Engineer

C Scrivens

R Hurst

Third Engineer

I Morrison

L Saldanha

Junior Engineer

W Nunnerley

P Palcek

R Fairclough

A Adams

Engineer Cadets


C Edwards

Mechanics

D Evans

G Sarjeant

D Hogg

A Murray

Chief Electrician

T Robson

A Boswell

Purser Catering Officer

A May

J Croston

Chief Cook

A Goring

W Barnes

Second Steward

A Pennell

D Stannard


Scottish Tankers


Overseas Containers


Other B & C Vessels


Class 1 Motor

Endorsement

Class 1 Steam

Endorsement

Class 2 Motor

Certificate

Engineer Officers

C Field


J Vetcher


G Matthews

P Turnhill

M Sinclair

A Henson

J Argent

S Graham

B Hardy

A Rodham

Crew List Home Page
Previous Page Next Page Home Page   The Group Register     Email the Site   Crew List Home Page