1970 - September


Mail Service

Edinburgh Castle

Left Southampton

4 September

For South Africa

S.A. Vaal

Left Southampton

11 September

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

18 September

For South Africa

Southampton Castle

Left Southampton

25 September

For South Africa

Master

D Sowden

A Freer

H Charnley

I Shearer

Staff Commander

O Barnsley

R Wilson

O Barnsley


Chief Officer

E Harvey

K Barry

J Hobkirk

J Smith

Second Officer

A Rapkin

I Irving

A McCutcheon

J Simpson

Extra Second Officer

G Bowie

B Preece

W Ferrier

C N Isaac

Third Officer

W Salm

D Clarke

J Third

G Paxton

Fourth Officer

R Potter

H James

M Burley


Cadets

R Coleman

C Smith

L Mitchell


Carpenter

P Bell

R Ross

D Perry


Bosun

W Arnold

E Wheeler

J Perry


Snr Master-at-Arms

R Atkins

H Clarke

H Hoye


Jnr Master-at-Arms

G Leach

W Peckham

H Hodgkinson


First Radio Officer

F Sharp

J Eager

L Whitaker


Second Radio Officer

H McColl

G Walker

P Heald


Third Radio Officer

D McLaren

M Eskins

J Foley


Fourth Radio Officer

P Dixon-Carter

D Allen

W Dudleston


Surgeon

C Lewis

I Williams

J Latham


Nursing Sister

S Black

P Aubrey-Rees

C Jameson


Chief Engineer

W Robertson

R Crook

A Mailer


First Engineer

R Brown

W Deacon

W Findlay


Second Engineer

J McNeil

J Mair

G Blakey


Extra Second Engineer

E Davidson

G Knox

J Scott


Jnr Second Engineer

S Cain

V Hamilton

D Pelton

H Armstrong

T Brown

D Burr


Snr Third Engineer

D Jones

B Maynard

T Dunlop


Int Third Engineer

D Clegg

J Jarvis

M Hughes


Jnr Third Engineer

A Heygate

M Davies

T Guerin


Snr Fourth Engineer

J Lawson

M Brown

W McIntyre


Int Fourth Engineer

G Adams

M Rowen

K Poole


Jnr Fourth Engineer

D Jones

D Stevenson

M Taylor


Junior Engineer

P Morris

M Nash

B Bates



J May

M Mills

I Bruce

C Compton

M Walker

F Sansom

M Malone





Chief Frig Engineer

S Tyrie

G McGregor

A Gurd


Second Frig Engineer

M Lindridge

D Dale

T Rolfe


Third Frig Engineer



J Grieve


First Electrician

T Stallard

D Thorpe

S McLean


Second Electrician

J Towler

V McClymont

C Watts


Third Electrician

W Cole

J Semple

J Harper


Fourth Electrician


I Scott



Plumber


J Flux



Senior Mechanic

E McCall

P Japp

M Parsons


ER Storekeeper

B Medway

K Pearson

A Martin


ER Leading Hand

B Atkinson

R Cutler

W Jones


Chief Purser

O Parry-Williams

A Hodge

D Wickenden


Purser

M Hackett

C Dellar

R Funnell


Purser Catering

A Harrop

N Nussey

C Williamson


Second Purser

M Fletcher

B Reynolds

I Fisher


Second Purser Catering



M Warner


Third Pursers

M Saffin

G Topham

P Fealey


J Bishop



Junior Pursers

J Grafton

C Jones


C Phillips

B Taylor

G Parker

D Tooze

F Butterfield



Junior Purser Catering



A Cooper


Hostess


M Telford

G Rogan


Children’s Hostess

P Willman

J Bonner

C Hutchinson


Chief Barman

A Young

F Hubbard

J Painter


Storekeeper

S Bain


J Glintenkamp


K Dawkins

J F Paglia


Linen Steward

L Robertson

R Ross

H Turnham


Head Waiter (1st Class)

T McIntosh

S Sullivan

C Gyue


First Tourist Steward

F Currant

R Chandler

R Smith


Head Waiter (Tourist)

W Eady



J Banks


Band Leader

T Jones

J Gray

C Fox


Laundryman

J Sumpton

M Bernier

W Turner


Chef

B Landon

L Creed

H Grainge


Baker

J Findlay

A Brohamer

J Wood


Butcher

R Mather

A Painter

H Shearman


Shopkeeper

S Lewin

S Loveland

B Voller



Clan Robertson

Left Hamburg

6 September

For South Africa & Beira

Clan MacIndoe

Left London

18 September

For Mauritius

Clan MacLaren

Left Birkenhead

22 September

For Beira

Master

R Harber

S Williams

J Currie

Chief Officer

M McMillan

P McArthur

D Funnell

Second Officer

C Burge

D Grimes

S Gledhill

Third Officer

J Henderson

D King

K Bark

Radio Officer

S MacDonald

C Ritchie

G Richards

Carpenter



A Bungay

Bosun

N Kanyile

A Debnath

N Das

Chief Engineer

T Reay

F Benham

E Hodgson

Second Engineer

C Martin

D McLardie

W Irvine

Jnr Second Engineer

B Kelly

D Littlewood

W Griffiths

Third Engineer

R Dodds

M Hattersley

R Burnley

Fourth Engineer

D Knox

P Thomas

B Roy

Junior Engineer

G Hale

D Patterson

J Gardner

Engineer Cadets

M Harvey

R Conibeer



G Stewart

N Borthwick

D Johnson

J Slater

F Hover

P Coultas

R Stoyel


Chief Frig Engineer

A Moody



Electrician

A Cowley

J Finnegan

D Quinn

ERS

J Nxumalo

A Chakraborty

S Barua

Purser/Catering Officer

R Rex

G Peachey

L Marshall

Chief Cook

G Ndlela

D Meyers

Jamaluddin

Second Steward

T Mkhize

M Ali

F Rahman

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

18 September

Cruising

Master

H Dryden

Chief Officer

K Bennett

Second Officer

D Pope

Extra Second Officer

J Howett

Third Officer

A Edwards

Fourth Officer

M Brown

Carpenter

A Wadmore

Bosun

A Weaver

Snr Master-at-Arms

D Morrison

Jnr Master-at-Arms

J Kitcher

First Radio Officer

D Bristoe

Second Radio Officer

W McIntosh

Third Radio Officer

J Johnson

Fourth Radio Officer

D Garrett

Nursing Sister

S Crocker

E Baird

Chief Engineer

R Somers

First Engineer

J Hill

Second Engineer

W Chirnside

Extra Second Engineer

K Challice

Jnr Second Engineer

R Atkins

Snr Third Engineer

J Edmonds

Int Third Engineer

I Regan

Jnr Third Engineer

R Hurst

Snr Fourth Engineer

D Morgan

Jnr Fourth Engineer

D Sankson

Junior Engineer

B Smith

Chief Frig Engineer

A Keith

First Electrician

J Anderson

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

P Edwards

Fourth Electrician

C McMillan

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

W McCabe

ER Storekeeper

R Daley

Purser

C Rutt

Cruise Purser

M Mears

Purser Catering

A Jenner

Second Purser

J McFadyen

C Brown

A Charlesworth

Second Purser Catering

C Dawkins

K Ross

Third Purser Catering

P Stubbs

Junior Pursers

M Patterson

Hostess

A Marais

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

S Pooley

Storekeeper

H Matthews


Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist)

D Baker

Band Leader

G Widd

Laundryman

T Ng

Chef

F Perry

Baker

C Thornton

Butcher

A Kickham


Clan MacLay

Left Birkenhead

23 September

For E Africa

Clan MacGillivray

Left Birkenhead

23 September

For East Pakistan

Clan MacIver

Left London

26 September

For South Africa & Beira

Clan Sutherland

Left Genoa

28 September

For E Africa

Master

S Hagan

A Crawford

J Smith

A Kennedy

Chief Officer

H Jones

W McCarthy

N Combes

C Gowans

Cadet Training Officer




J Howell

Second Officer

G Nduto

A Hill

L Belcourt

P Rugg

Third Officer

J Shao

N King

C Parkinson

R Gribble

Cadets

P Harrison








K Likukutah









D Chadwick

D Fardo

H Cochrane

C Jordan

P Buckeridge

D Hughes

J Dingle

D Hart

Radio Officer

C Davidson

W Latus

I Fawcett

J Sandison

Trainee Radio Officer


M O’Neill



Carpenter

W Silburn

C Tiernan

B Crossley

J Richardson

Bosun

J Huq

Mofizullah

B Rahman

F Kuzwayo

Chief Engineer

J Gauld

T Gallagher

J Brown

R Ferguson

Second Engineer

A Deuskar

P Jamieson

S Uddin

K Flett

Jnr Second Engineer

J Cassar

J Gardner

P Kirtikar

T Williams

Third Engineer

W Crompton

M Cotton

J Logan

J Sewell

Fourth Engineer

R Nelson

H Fitzpatrick

B Martin

C Harrison

Junior Engineer

L Hibberd

G Cowan


A O’Connor


B Evans

D Davis

Engineer Cadets

P Lincoln

M Roberts

A Wylie

R Bracegirdle

A Mantrill

M Milwain

M Wiggins

N Cureton

S Porter

A Campbell



Electrician

J Morris

A Kerr

P Gibbon

T Ludlow

ERS

Saidullah

M Ali

H Ali

S Nene

Purser/Catering Officer

H Hill

G Chadwick

J Gray

G Clark

Asst PCO




A Cruikshanks

Chief Cook

A Hakim

A Dewan

A Rahim

A Mkize

Second Steward

M Yunus

A Kalam

A Ahmad

M Zulu

Cargo Service

Kinnaird Castle

Left Rotterdam

11 September

For Mauritius

Tantallon Castle

Left London

12 September

For Mauritius

Master

J Catterall

F King

Chief Officer

P Atkinson

M Jackson

Second Officer

B Fountain

P Fawcett

Third Officer

R Thomas

J Mitchell

Cadets

H Coster


Radio Officer

C Pratt

K Fearnhead

Carpenter

W Addelsee

G Heron

Bosun

T Luthuli

R Sibbald

Chief Engineer

T Drysdale

M MacDougall

Second Engineer

J Watt

F Fawcus

Jnr Second Engineer

H Robson

J Ferguson

Third Engineer

M Stevenson

F Ing

Fourth Engineer

D O’Connell

B Leahy

Junior Engineer

M Walton

M Matthews

H Dowding

J Gladwin

Engineer Cadets

A Khamis

N Lindsay

D Robertson

R Sanders

A Wight

A McKirdy

Electrician

B Clark

R Greer

ERS

S Phewa

J Smith

Purser/Catering Officer

M Brown

W Morris

Asst PCO

J De Wolfe


Chief Cook

J Sibiya

J Pirie

Second Steward

P Mbhele

E Gie-Hamilton


Nicolas Bowater

Left Ellesmere

3 September

For Cornerbrook

Master

P Kent

Chief Officer

I McKendrick

Second Officer

M Barrett

Third Officer

M d’Espagnac

Cadets

R Lewis

P Simpson

Radio Officer

B Willcox

Carpenter

F Boardman

Bosun

P Clark

Chief Engineer

R Blair

Second Engineer

C Small

Third Engineer

T Norris

Fourth Engineer

R Moore

Junior Engineer

P Ireland

Electrician

C Mattens

Second Electrician

A May

ERS

A Jarman

Purser/Catering Officer

A Robertson

Chief Cook

M Grant

Second Steward

A Fatkin


Clan Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line


Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page