1970 - May


Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

1 May

For South Africa

S.A. Oranje

Left Southampton

8 May

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

15 May

For South Africa

Good Hope Castle

Left Southampton

22 May

For South Africa

Edinburgh Castle

Left Southampton

29 May

For South Africa

Master

I Shearer

R Shattock

A Hort

P St Q Beadon

H Charnley

Staff Commander


R Parkin

J Brackenridge



Chief Officer

J Beavan

C Walgate

K Parker

P Flatau


Second Officer

J Simpson

C Pearn

R Tallack

E Bremner


Extra Second Officer

C N Isaac

C Green

R Lenthall

A Blackburn


Third Officer

T Alder

R Clarke-Halifax

T Badelka

M Williamson


Fourth Officer


S Viljoen

T Tye



Cadets

P Henson

M Brown

S Holloway

H Priestley

S Pearson

M Hemmings

I Brimelow

I Ward

C Tyacke


Carpenter


O Griffiths

F Tizard



Bosun

T Collett

B Jones

W Taylor

R Sibbald


Snr Master-at-Arms


C Cordall

M Gleeson



Asst Master-at-Arms


N Johnson

P Self




Jnr Master-at-Arms


R Atkins

W Bridger



First Radio Officer

J Blackwell

R Cullen

R Hough

D Withers


Second Radio Officer


R Mercer

W McIntosh



Third Radio Officer


H Chesters

R Kenyon



Fourth Radio Officer


M Kirby

R Maxfield



Surgeon


R Witherow

J Clarke



Nursing Sister


J Crisp

A Raho



Physiotherapist



S Barkham



Chief Engineer

P Snadden

R Gemmell

S Harron

J Forbes


First Engineer

P Lovell

E Sartori

R Brown

K Talbot


Second Engineer

J Cross

J Kerr

J Robinson

J Davies


Extra Second Engineer


D Warren

G Blakey



Jnr Second Engineer

W Croston

J Rockett

J Cooper

S Rogers

N Kitchen

P Mantle

A Young

J Whitehead


Snr Third Engineer


J Oakman

D Cox



Int Third Engineer


D Smithson

D Wilson



Jnr Third Engineer


F Cundy

K Taylor



Snr Fourth Engineer


D Hopkins

M Wilson



Int Fourth Engineer


J Cross

S Fitzpatrick



Jnr Fourth Engineer


P Miller

D Horrocks



Junior Engineer

S Harris

S Anderson

C Duggan

A Blake

P Donovan

S Pollard

C Field

R Young

J Pocock

D Richardson

K Ager

M Jennings

W Gibson

C Cardwell

D Brown


Engineer Cadets

P Jarvis

A Dent



M Wiggins

R Hutton


Chief Frig Engineer

L Block

D Laycock

A Gurd

M Thomas


Second Frig Engineer



J Frost



Third Frig Engineer


C Bremner




First Electrician

D Bailey

J Anderson

H Gregson

C Tingley


Second Electrician

J McVey

B Dickson

J Towler

R Butt


Third Electrician


P Hawkins

M Kessner



Fourth Electrician



N Hay

S Harms



Plumber



H Martin



Senior Mechanic

F Taylor

B Darbyshire

D Hughes

L Gale

M Kelly

D Prior

W Davies


ER Storekeeper

H James

P Phillips

E Wallace

K le Gallais


ER Leading Hand


G Walcroft

C Benson



Chief Purser


W Eastmond

J Dimmock



Purser


G Cartwright

K Underwood



Purser/Catering Officer

W Burgess



W Parr


Purser Catering


G McGowan

W McGrady



Second Purser


B Blake

C Dellar



Second Purser Catering

C Haysom

R Ledbury

R Welland

K Ross (Extra)

A Cooper


Third Pursers


H Brooks

T Watkins

P Shallcross

P Green

M Hamlin



Third Purser Catering


P Smedley

P Grew



Junior Pursers


D Stanyer

T Bateman

A Skinner

A Jeffries

C Jones

G Topham

J Merry

J Rossington



Junior Purser Catering



A Melbourne



Hostess



M Hamilton



Children’s Hostess


H Bell

J Bonner



Chief Barman


B Watts

L Farrow



Storekeeper


S Abraham

C Dunn

J Millar

A Rawlings



Linen Steward


C Bosman

L Parker



Head Waiter (1st Class)


M Stokes

W Miller



First Tourist Steward



H Beck



Head Waiter (Tourist)



P McCauley



Band Leader


M Hicks

J Skene



Laundryman


W Allen

W Cronin



Chef

M Martin

B Eastland

H Laight

A Dawson


Baker


N Hailstone

J Leslie



Butcher


R Angell

R Martin



Shopkeeper


K Hann

W Morgans




Clan MacLaren

Left Rotterdam

5 May

For South Africa & Beira

Clan MacLennan

Left Birkenhead

10 May

For South Africa & Beira

Clan MacGillivray

Left Genoa

14 May

For South Africa & Beira

Master

J Currie

F Moss

A Crawford

Chief Officer

D Burgoyne

P Howard

G Charleson

Second Officer

S Gledhill

B Gates

B Spiller

Third Officer

C Finch

B Settatree


Cadets



W Brown

B Midgeley

Radio Officer

G Richards

T Willis

W Latus

Trainee Radio Officer



D Garbett

Carpenter

A Bungay

P Jeffrey

C Tiernan

Bosun

P Biswas

A Bhowmick


Chief Engineer

E Harvey

R Marshall

J Platt

Second Engineer

W Irvine

R Wyatt

L Ord

Jnr Second Engineer

G Roberts

C Johnston

A Deuskar

Third Engineer

R Burnley

R Wymer

J Gardner

Fourth Engineer

M Canning

A Smith

H Fitzpatrick

Junior Engineer

P Manuelpillai

C Aviss

A Howse

L Savage

R Bracegirdle

Engineer Cadets

F Hover


D Toms

J Colbe

Electrician

D Quinn


A Kerr

ERS

Tobarack

R Sarker


Purser/Catering Officer

L Marshall

L White

R N Rex

Chief Cook

M Naik

M Ahmad


Second Steward

F Rahman

A Razzaq



Clan Macleod

Left London

20 May

For E Africa

Clan MacInnes

Left Rotterdam

20 May

For South Africa & Mauritius

Clan MacLean

Left Birkenhead

20 May

For India & East Pakistan

Clan Ross

Left Southampton

20 May

For South Africa

Master

T Coats

D Cornwell

P Rose

D MacMillan

Chief Officer

R Flint

R Lamb

M Pearson

M Gardner

Second Officer

P Crabtree

H Campbell

J Cotton

J Bell

Third Officer

D Reed

O Thomas

R Menon

S Duckworth

Cadets

A Nunn

W Ouko

D Mugalu



Radio Officer

R Lyon

R Ingram

M Caine

D Laing

Carpenter

T Tue

R Bentham

L Caisley

G Radford

Chief Engineer

L Doyle

W Whyte

W Gear

A Coutts

Second Engineer

T Wilson

C Aitken

J Banerjee

A Cunningham

Jnr Second Engineer

R Fountain

B Penny

A Perera

J Matthews

Third Engineer

R Shipman

D Matthews

P Calderwood

B Jackson

Fourth Engineer

A Corner

W Pemble

H Ariyaratna

J Tickner

Junior Engineer

A Smith

R Whitehead

F Allen

R Kinder

J Doyle

J Robinson

R Nelson

Engineer Cadets


C Homans

F Pick

P Simpson

K Fishlock

I Cochran

Chief Frig Engineer




A Moody

Electrician

S Sim

A Morris

S Gallyer

D Tucker

Second Electrician


A Evans



Purser/Catering Officer

A Vernolini

S Whittaker

N Cooley

D Duff


Reina Del Mar

Left Southampton

9 May

Cruising

Master

H Dryden

Chief Officer

W Pritchard

Second Officer

N Collier

Extra Second Officer

D Pike

Third Officer

R White

Fourth Officer

T Tollervey

Carpenter

A Wadmore

Bosun

A Weaver

Snr Master-at-Arms

R Rogers

J Kitcher

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

R Wilson

Third Radio Officer

J Johnson

Fourth Radio Officer

R Miller

Surgeon

T Melrose

Nursing Sister

E Baird

W Howell

Chief Engineer

R Somers

First Engineer

J Ward

Second Engineer

G Kennedy

Extra Second Engineer

K Flett

Jnr Second Engineer

K Challice

Snr Third Engineer

J Edmonds

Int Third Engineer

D Smith

Jnr Third Engineer

J Berry

Snr Fourth Engineer

C Harrison

Jnr Fourth Engineer

C Hawkins

Junior Engineer

D Sankson

Chief Frig Engineer

S Tyrie

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

T Philps

Third Electrician

J Donaldson

Fourth Electrician

J Willmore

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

F Page

ER Storekeeper

J Russell

Purser

M Dyer

Cruise Purser

C Rutt

Purser Catering

D Gilbert

Second Purser

J McFadyen

Second Purser Catering

C Dawkins

D Padmore

Third Pursers

A Charlesworth

M Jennings

Third Purser Catering

C Dawkins

P Stogdale

Junior Pursers

J Fitzroy

M Paterson

G Parker

S Clark

Hostess

A Marais

Children’s Hostess

J Nelson

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

H Matthews

Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist)

D Baker

Band Leader

J Shearer

Laundryman

T Ng

Chef

P King

Baker

S Thomas

Butcher

G Matthews

Shopkeeper

H Bean

Cargo Service

Rowallan Castle

Left London

20 May

For South Africa

Master

E Everitt

Chief Officer

F Hardy

Second Officer

J Wallbridge

Third Officer

A Blakely

Radio Officer

K Fearnhead

Carpenter

R Hall

Bosun

M Pendred

Chief Engineer

S Mason

Second Engineer

R Rees

Jnr Second Engineer

W Johnson

Third Engineer

W Graig

Fourth Engineer

D Brown

Junior Engineer

B Hiney

J Smith

Chief Frig Engineer

C Bartlett

Second Frig Engineer

J Hooper

Third Frig Engineer

D Hyland

Electrician

J Finnegan

Purser/Catering Officer

F Gallacher

Chief Cook

J Smith

Second Steward

A Forrest


Clan Line


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line



Clan Malcolm

Left Birkenhead

14 May

For South Africa & Mauritius

Master

R Bessant

Chief Officer

A Flenley

Cadet Training Officer

R Allen

Second Officer

E Drylie

Third Officer

R Head

Cadets

A Crofts

R Fraser

P Harrison

G Hunt

A Joel

K Likukutah

M Marsh

L Martin

C Precious

P Simpson

Carpenter

E Krause

Chief Engineer

R Rodger

Second Engineer

W Grant

Jnr Second Engineer

G Watson

Third Engineer

T Tooth

Fourth Engineer

P Imeson

Junior Engineer

G Etherson

E Calderbank

Electrician

E Morgan

Purser/Catering Officer

A Morton

Asst PCO

P Reynolds


Cadet Ships

Visit the Cadet Training PageCrew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page