1969 - July


Mail Service

Southampton Castle

Left Southampton

11 July

For South Africa

Pendennis Castle

Left Southampton

18 July **

Cape Town only

S.A. Oranje

Left Southampton

18 July

For South Africa

Windsor Castle

Left Southampton

25 July

For South Africa

Master

C Mavitty

J Smythe

R Shattock

R M Wright

Staff Commander


D Tourell

W Pritchard


Chief Officer

G Trowsdale

R Dobie

C Walgate


Second Officer

S Watson

R Ward

V Cook


Extra Second Officer

F Murray

D Hawker

R Tallack


Third Officer

G McLaren

A Fussell

J Johnson


Fourth Officer


R Fisher

M Worth


Cadets

R Crook

N King

F Phillips

A Walsh

B Goldsworthy




I Rees





Carpenter

G Hale

D Perry

J Love


Bosun

I Barnett

B Jones

J Perry


Snr Master-at-Arms


R Baldock

C Cordall


Jnr Master-at-Arms


R Lloyd

R Atkins


Asst Master-at-Arms


A Coe

E Gibson

R Scarrott

R Cullen


First Radio Officer

T Grant

L Whitaker

R Cullen


Second Radio Officer


W Eckersley

R Mercer


Third Radio Officer


L Bell

R Wilson


Fourth Radio Officer


J Tomlinson

E Vost


Surgeon


J Latham

F Hurdman


Nursing Sister


F Gillies

F MacDonald


Chief Engineer

J Bunney

W Findlay

R Somers


First Engineer

J Fraser

S Robson

J Hughes


Second Engineer

J Halliday

P Snadden

J Kerr


Extra Second Engineer


J Mair

G Kennedy


Jnr Second Engineer

A Scott

W Croston

J Scott

H Armstrong

B Cooper

J Oakman


Snr Third Engineer


J McGurdy

J Donald


Int Third Engineer


P Marriott

D Dawson


Jnr Third Engineer


N Rowse

C Sibbering


Snr Fourth Engineer


S Evans

T Ruddy


Int Fourth Engineer


A Bonitch

F Cundy


Jnr Fourth Engineer


J Berry

J Taylor


Junior Engineer

J Linton

K Gill

P Willis

K Poole

W McCoy


T Griffin

C Allen



Engineer Cadets

M Nash

K McLarty




Chief Frig Engineer

L Block

A Gurd

D Laycock


Second Frig Engineer


W Milner

A Hornsey


Third Frig Engineer


A Steele

N Feltell


First Electrician

M Mann

E Wilson

C Crowe


Second Electrician

G Yair

T Philps

B Dickson


Third Electrician


R Hayles

J Marks


Senior Mechanic


M Parsons

F Douglas


ER Storekeeper

J Cheyne

A Martin

F Southwell


ER Leading Hand

L Radick

E Bayley

W H Farnan


G Walcroft



Chief Purser


R Wickenden

M Bain


Purser


R Funnell

G Cartwright


Purser/Catering Officer

W Burgess




Purser Catering


A Jenner

W MacMillan


Second Purser


C Dellar

M Leather


Second Purser Catering


R Welland



Third Pursers


G Shallcross

B Reynolds


H Brooks

P Grew

C Borley


Third Purser Catering


A Lewis

N Ryan


Junior Pursers


T Watkins

S Broom

A Marais

C Pringle


Junior Purser Catering



R Kennedy


Hostess


J Paynter



Children’s Hostess


C Hutchinson

J Nelson


Chief Barman


J Painter

F Nicholas


Storekeeper


W Hodge

J F Paglia

S Abraham

J Glintenkamp


Linen Steward


H Turnham

C Bosman


Head Waiter (1st Class)


C Gyue

K MacKay


First Tourist Steward


R Smith

D Merrell


Head Waiter (Tourist Class)


M Ticehurst



Band Leader


C Riley

P Fraser


Laundryman


G Higgins

W Allen


Chef

M Martin

C Alves

B Eastland


Baker


J Wood

N Hailstone


Butcher


H Shearman

R Angell


Shopkeeper


B Voller

K Hann


** The scheduled sailing of Pendennis Castle was delayed by two weeks after she struck a lock wall at Antwerp where she had called due to industrial action at Southampton.  She sailed to Cape Town and back without proceeding up coast so that she could resume her normal schedule the following voyage.

Cruise Service

Reina Del Mar

Left Southampton

18 July

Cruising

Master

J James

Chief Officer

K Morton

Second Officer

P Lightbody

Extra Second Officer

D Grimes

Third Officer

R Clarke-Halifax

Fourth Officer

N Precious

Carpenter

O Griffiths

Bosun

T Collett

Snr Master-at-Arms

D Morrison

Jnr Master-at-Arms

W Peckham

Asst Master-at-Arms

B Walcroft

J McAuley

First Radio Officer

S Harden

Second Radio Officer

J Walker

Third Radio Officer

M Bentley

Fourth Radio Officer

R Perks

Surgeon

J Clarke

Nursing Sister

P Brocklehurst

P Harper

Chief Engineer

D Fraser

First Engineer

J Ward

Second Engineer

R Hayton

Extra Second Engineer

A McMaster

Jnr Second Engineer

A Standen

Snr Third Engineer

R Preston

Int Third Engineer

J Wyatt

Jnr Third Engineer

R Cousins

Snr Fourth Engineer

I Regan

Jnr Fourth Engineer

B Ingram

Junior Engineer

D Sankson

Chief Frig Engineer

W Falconer

First Electrician

H Windsor

Second Electrician

J Towler

Third Electrician

A Venters

Fourth Electrician

D Allen

Plumber

A Brewster

Senior Mechanic

F Page

ER Storekeeper

P Janssen

Purser

M Dyer

Cruise Purser

M Mears

Purser Catering

A Harrop

Second Purser

W McCall

Second Purser Catering

D Padmore

Third Pursers

M Jennings

M Hamlin

Third Purser Catering

C Dawkins

Junior Pursers

I Dowden

D Coleman

J Pearse

Hostess

P Tricklebank

Children’s Hostess

C Baker

Chief Barman

P Beech

Storekeeper

F Chessell

M Gunner

Linen Steward

J Miller

First Tourist Steward

R Chillery

Head Waiter (Tourist Class)

G Davies

R Skevington

Band Leader

J Shearer

Laundryman

T Ng

Chef

H Grange

Baker

S Thomas

Butcher

A Kickham


Clan Alpine

Left Rotterdam

1 July

For South Africa & Mauritius

Clan MacLachlan

Left Birkenhead

17 July

For South Africa & Beira

Clan MacIlwraith

Left Hull

22 July

For India & East Pakistan

Clan Ranald

Left Birkenhead

25 July

For E Africa

Clan MacTaggart

Left Rotterdam

31 July

For South Africa & Beira

Master

N Stewart

D Rees

P Rewell

H Thorne

N Wallace

Chief Officer

T Young

C Binks

W Sutherland

M MacMillan

W McCarthy

Second Officer

D Funnell

J Weston

E Perera

D Brunskill

A Ching

Third Officer

A Slater

M Davis

D Qaimeri

T Nixon

R Day

Cadets

K Rupp

P Best


A McKay

B Stinnes

D Roberts

G Peatling


Radio Officer

H Guthrie

W Hatrick

G McGarrigle

P Taylor

T Willis

Carpenter

R Turner

M Smailes

A Minton

E Quigley

A Radford

Asst Carpenter



S George



Bosun

S Ghosh

Ashnofullah

H Sk

Dlamini

U Sarker

Chief Engineer

T Drakard

A Teer

J Haldane

F Benham

D Seath

Second Engineer

W Hughes

J Goldsmith

M Danielson

P Franks

J Stoodley

Jnr Second Engineer

F King


T Williams

R Murray

R Bell

P Jamieson

Third Engineer

M Cotton


A Morris


B Sharpe


A Milne


M Hackett

A Rabie (Supy)

Fourth Engineer

R Birch

M Doohan

G Mooney

W Craig

T Norris

Junior Engineer

A Pratt


I Collyer

I Chapman

B Crockford

G Wilkinson

B Cross


J Richardson

P Hallewell

Engineer Cadets

D Davies

J Eley




D Jackson

A Johnson

C Gant

L Hibbord

M Jennings

R Nelson



A Sculthorpe

M Blakey

J Rowett


Chief Frig Engineer




D Smith


Electrician

A Moir


R Barton

D Livesey

J Boag

ERS

S Mitra

A Hossein

S Roy

Gavu

B Chakraborty

Purser/Catering Officer

R Bowtell

R Judd

A Allan

P Mitchell

W Burt

Asst PCO




G Clark


Chief Cook

A Rahman

A Gomes

A Jafar

Mhlongo

Md Idris

Second Steward

Md Alix

Aminuzzaman

Sk Hossain

Mkhize

Omroo


Rustenburg Castle

Left Cardiff

9 July

For South Africa & Mauritius

Kinnaird Castle

Left London

25 July

For E Africa

Master

I Shearer

J Catterall

Chief Officer

D Cox

M Pearson

Second Officer

B Gates

P Pears

Third Officer

E Messer

J Sawczyn

Cadets

E Messer


G Jenkins

J Hughes

Radio Officer

A Anderson

M Caine

Carpenter

R Wall

W Addelsee

Bosun

J MacLean

Luthuli

Chief Engineer

M Smith

T Drysdale

Second Engineer

V Stoodley

W Newton

Jnr Second Engineer

I Anderson

D Cadenhead

D De Lima


Third Engineer


M Ritchie

Fourth Engineer

J Tibble

J Goodrum

Junior Engineer

J McConnell


D O’Connell

M Walton

Engineer Cadets


J Kibela

N Kibui

W Moshi

S Caddy

D Andrews

I Lapsley

A Fountain

J Sutherland

J Fisher

Chief Frig Engineer

G Walker


Second Frig Engineer

D Urquhart


Third Frig Engineer

L Carew


Electrician

M McLellan

E Carter

ERS

E Philpott

Mpili

Purser/Catering Officer

D Trinick

J Nevin

Asst PCO


C Cavanagh

Chief Cook

M Wordley

Kawula

Second Steward

B McTeague

Jungu


Constance Bowater

Left Ellesmere

2 July

For Liverpool NS

Master

S Grant

Chief Officer

R Dougall

Second Officer

J Merrett

Third Officer

L Roberts

Cadets

L Roberts

Radio Officer

P Donegan

Bosun

S Longmore

Chief Engineer

R Brown

Second Engineer

C Aitken

Third Engineer

K Zebrowski

Fourth Engineer

D McEverley

Junior Engineer

N Rattenbury

Electrician

F O’Hare

ERS

W McGuigan

Purser/Catering Officer

B Trubody

Chief Cook

R Seaman

Second Steward

D Smith


Clan Line


Bowater Steamships


Union-Castle / Safmarine


Union-Castle Line

Crew List Home Page
Previous PageNext PageHome Page  The Group Register    Email the Site  Crew List Home Page