Capt. Norman Willcock

From the CLANSMAN (no 69) April 1987

Captain Norman Willcock died on November 29, aged 82.   

Captain Wilcock joined Union-Castle as a cadet in September 1920 and in 1925 took up a teaching post in Indefatigable.  He returned to the company two years later as fourth officer of "Glengorm Castle" and was appointed to his first command, "Walmer Castle" in 1938.

He came ashore in 1940 and the following year transferred to Cape Town where he was later to become deputy nautical adviser to the Ministry of War Transport.  

Captain Willcock returned to London after the war and was appointed Union-Castle marine superintendent in 1959.  Assuming wider responsibilities in January 1966, he was made joint marine superintendent and retired in October 1969

Review - December 1969

Presenting the Royal Society of Arts Bronze Medal to Cadet R P Holt on 29th September 1961

Union-Castle Home Page
Previous Page Next Page Home Page   Email the Site     The Group Register